Czy warto skorzystać z mediacji?

Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
rozwiń więcej
prawo, waga,sąd
W Polsce wciąż najpopularniejszym sposobem rozwiązywania sporów między przedsiębiorcami jest droga sądowa mimo, że nowelizacja Kodeksu Postępowania Cywilnego wprowadziła możliwość rozstrzygnięcia konfliktu poprzez mediację już w 2005 r.

Niska popularność mediacji stoi w sprzeczności z korzyściami, które w większości przypadków przynosi przedsiębiorcom z niej korzystającym. Skorzystanie z takiej formy dojścia do porozumienia ma dwie podstawowe zalety, szczególnie ważne w biznesie – czas i pieniądze.

Jakie zasady obowiązują podczas mediacji?

W Polsce sądowy proces gospodarczy trwa średnio 830 dni, czyli prawie 3 lata. Jeśli konflikt dotyczy dużej części przedsiębiorstwa, efektem tego nadmiernego wydłużenia załatwienia sprawy jest bardzo często upadłość firmy, albo przynajmniej znaczne straty. W przypadku mediacji w sprawie gospodarczej trwa ona miesiąc, jeśli jest to tzw. mediacja sądowa (w trakcie procesu sądowego sąd postanowieniem kieruje sprawę do mediacji, widząc szansę na porozumienie między przedsiębiorcami) lub około kilku tygodni, w przypadku mediacji w prywatnych ośrodkach prowadzonej na podstawie umowy. Istotną zaletą czasu prowadzenia mediacji jest jego elastyczność – strony swobodnie umawiają się z mediatorem w dogodnym dla siebie terminie i miejscu, nie są w tym względzie związane odgórną decyzją sądu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Ogromną różnicę na korzyść mediacji widać także w kosztach poniesionych przez przedsiębiorców. W przypadku drogi sądowej jest to 5% wartości przedmiotu sporu, limitowane jedynie górną granicą wysokości do 100.00 zł. Nie należy zapominać o dodatkowych opłatach, jakimi mogą okazać się ekspertyza biegłego czy zastępstwo procesowe. Koszty mediacji sądowej również zależne są od wartości przedmiotu sporu, jednak jest to zaledwie 1% tej wartości, limitowane górną granicą 1000 zł. Do takiego rozwiązania dodatkowo zachęca fakt, że jeśli strony dojdą do porozumienia na tej drodze, sąd zwróci im 75% poniesionych opłat sądowych.

Prywatne ośrodki mediacyjne posiadają własne cenniki, jednak nie zdarza się, by cena jednorazowej mediacji przekraczała wysokość opłat sądowych, zwłaszcza gdy stronami są duże przedsiębiorstwa.

Mediacje w biznesie

Warto pamiętać także o tym, że rozwiązanie wypracowane samodzielnie przez strony i przez nie podpisane zapewnia większą stabilność ich sytuacji. W większości spraw nie dochodzi tutaj do apelacji lub innej kontynuacji sporu, rzadko kiedy trzeba korzystać z usług komornika w celu wyegzekwowania uzgodnionej należności, co niestety jest charakterystyczne dla orzeczeń sądowych. Przedsiębiorcy, którzy zawarli porozumienie, są również bardziej skłonni do kontynuowania wzajemnej współpracy w przyszłości, co pozytywnie wpływa na stosunki gospodarcze.

Mały odsetek spraw rozwiązywanych na drodze mediacji wskazuje niestety na niski poziom zaufania społecznego do takiej formy załatwiania sporów. Mediacja, mimo prawie dziesięcioletniej obecności w KPC, jest wciąż stosunkowo nową i egzotyczną instytucją. Na szczęście rosnące zainteresowanie ośrodków naukowych i powstawanie licznych centrów mediacyjnych, zarówno rynkowych jak i społecznych może zapowiadać poprawę statystyk.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...