Czym jest dozwolony użytek osobisty?

Małgorzata Kryda
rozwiń więcej
dozwolony użytek osobisty, prawa autorskie
Dozwolony użytek osobisty pozwala wykorzystywać cudzy utwór bez zezwolenia twórcy i bez wypłacania mu za to wynagrodzenia. Jak nie przekroczyć tego uprawnienia?

Co do zasady twórcy przysługuje prawo do wynagrodzenia za wykorzystywanie jego utworu. Prawo autorskie przewiduje jednak w tej kwestii pewne wyjątki. Zgodnie z artykułem 23 ustawy prawo autorskie, możemy bez zezwolenia twórcy nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. Uprawnienie to dotyczy korzystania z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg bliskich sobie ludzi, w szczególności krewnych, powinowatych, czy osób, które łączy stosunek towarzyski.

Pożyczenie płyty kuzynce. Kuzynka jest naszą krewną, nie łamiemy więc prawa autorskiego. Inaczej byłoby na przykład w przypadku celowego pozostawienia płyty na przystanku autobusowym, gdzie mieliby do niej dostęp nieznajomi.

Łamanie praw autorskich w internecie – kogo można karać?

Na podstawie tego przepisu, możemy korzystać z cudzego utworu w każdej formie, poza budowaniem według cudzego utworu architektonicznego i architektoniczno-urbanistycznego oraz korzystania z elektronicznych baz danych spełniających cechy utworu, chyba że dotyczy to własnego użytku naukowego niezwiązanego z celem zarobkowym. Wyłączenie utworów architektonicznych z możliwości korzystania z nich w ramach dozwolonego użytku, spowodowane jest jego znacznym kosztem. Nie ma natomiast znaczenia, czy wykorzystujemy utwór w celu rozrywkowym, kolekcjonerskim, edukacyjnym, czy jeszcze innym[1].

Porozmawiaj o tym na naszym forum!

Dozwolony użytek w sieci

Warto zwrócić uwagę, że dozwolone jest korzystanie jedynie z pojedynczych egzemplarzy utworu. Powielanie dzieła w większej, masowej ilości będzie więc stanowić naruszenie prawa autorskiego[2].

Stosunek osobisty łączący krąg osób korzystających z cudzego dzieła, jest rozumiany dość szeroko. Uważa się, że kryterium rozstrzygającym, czy dane osoby łączy stosunek osobisty, jest podtrzymywanie przez nie między sobą więzi[3].

Utwory udostępniane w Internecie

Z dozwolonego użytku osobistego będziemy korzystać także wtedy, gdy przesyłamy znajomym lub rodzinie za pośrednictwem Internetu pliki muzyczne bądź filmowe.

Wysłanie piosenki przyjacielowi mailem.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku, gdy udostępnimy cudze dzieła w Internecie osobom, którym nie znamy, czyli anonimowym internautom, łamiemy prawa autorskie, ponieważ nie zostanie spełniony warunek stosunku osobistego z  art. 23 ustawy prawo autorskie.

Prawa autorskie na portalach społecznościowych

Zamieszczenie pliku muzycznego na naszej stronie internetowej. W ten sposób udostępniamy cudzy utwór osobom, których nie znamy i z którymi nic nas nie łączy.

Co jeśli w sieci umieszczono utwór zdobyty nielegalnie? Wydaje się, że nie można w takim przypadku mówić o dozwolonym użytku osobistym, ponieważ wyraźnym ustawowym wymogiem jest udostępnienie utworu już rozpowszechnionego[4].



[1] Janusz Barta (red.), Ryszard Markiewicz (red.), Monika Czajkowska-Dąbrowska, Zbigniew Ćwiąkalski, Krzysztof Felchner, Elżbieta Traple, Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Komentarz, wyd. V, LEX/el., 2011, 8557.

[2] Ibidem

[3] Ibidem

[4] Ibidem

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...