Czym jest domena publiczna?

Joanna Szmigiel
rozwiń więcej
Zegar - prawa autorskie majątkowe wygasają po upływie określonego czasu/ www.sxc.hu
Pojęcie domeny publicznej odnosi się do możliwości swobodnego i darmowego korzystania z dzieł twórców. Wiąże się to z wygaśnięciem autorskich majątkowych w określonym czasie po śmierci twórcy.

Prawa majątkowe i osobiste

O domenie publicznej mówimy w odniesieniu do utworów do których wygasły prawa autorskie majątkowe. Zgodnie z prawem autorskim rozróżniamy dwa rodzaje uprawnień przysługujących twórcom dzieł: autorskie prawa osobiste i majątkowe.

Prawa osobiste przysługują autorowi przez czas nieograniczony. Polegają one  np. na konieczności wskazywania autorstwa utworu, nienaruszalność formy i treści dzieła. Prawa majątkowe, zgodnie z generalną zasadą, trwają przez okres siedemdziesięciu lat od śmierci twórcy.

Zobacz: Utwór na gruncie prawa autorskiego

Wygaśnięcie praw majątkowych

Prawo autorskie rozróżnia jeszcze kilka innych momentów od których liczymy upływ czasu z którym gasną prawa majątkowe. Przy utworach, stworzonych przez kilka osób okres siedemdziesięcioletni liczymy od śmierci ostatniego ze współtwórców. W odniesieniu do utworów których twórca nie jest znany – od daty pierwszego rozpowszechnienia utworu (chyba, że pseudonim jest powszechnie znany i jednoznacznie wskazuje na osobę autora). W odniesieniu do utworu, do którego prawa autorskie z ustawy przysługują innej osobie niż twórca – od daty rozpowszechnienia utworu. W odniesieniu do utworu audiowizualnego – od śmierci najpóźniej zmarłej z wymienionych osób: głównego reżysera, autora scenariusza, autora dialogów, kompozytora muzyki skomponowanej do utworu audiowizualnego.

Po upływie wskazanych okresów wygasają prawa autorskie do dzieła i przechodzi ono do domeny publicznej, co oznacza nieograniczoną możliwość korzystania z takiego dzieła. W tym roku do domeny publicznej przejdą wszystkie dzieła twórców zmarłych w 1941r, czyli m.in. Jamesa Joyce’a, Ignacego Paderewskiego, Tadeusza Boya-Żeleńskiego

Oryginały tak, tłumaczenia nie

Do domeny publicznej należą utwory, ale nie opracowania tych utworów, tłumaczenia lub adaptacje. Takie opracowania, jeżeli mają w sobie element twórczy, chronione są przez prawo autorskie niezależnie od ochrony samego dzieła.

 „Ulisses” Jamesa Joyce’a przechodzi do domeny publicznej w oryginale, jednak na przejście do domeny publicznej polskich tłumaczeń musimy poczekać, do upływu siedemdziesięciu lat od śmierci ich tłumaczy.

Często spotykamy się sytuacją pobierania wynagrodzenia prawno-autorskiego za korzystanie z dzieł należących już do domeny publicznej. Sytuacje takie również powinny być traktowane jak naruszenie prawa autorskiego, polegającego na uniemożliwieniu osobom zainteresowanym korzystania z dzieł, które należą już do domeny publicznej, co było celem stworzenia tej instytucji. Prawo autorskie powinno chronić nie tylko twórców, producentów lub wydawców, lecz powinno chronić również odbiorców.

Zobacz: Jak przenosić autorskie prawa majątkowe?

Sytuacje takie stanowią próbę wyłudzenia – dzieła nie są już chronione, więc wynagrodzenie, którego domagają się spadkobiercy, czy organizacje zbiorowego zarządzania nie jest już wymagane.

Nie należy mylić dostępności do domeny publicznej np. ze sprzedażą płyt. Opłata nie jest tu związana z korzystaniem z utworu, a ze sprzedażą nośnika.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...