Premiowanie i nagradzanie pracowników

Monika Pązik
rozwiń więcej
Przyznanie pracownikowi premii bądź nagrody uzależnione jest od wysokości wynagrodzenia, gdyż stanowią one zmienne składniki wynagrodzenia. Czym różni się premia od nagrody i w jaki sposób świadczenia te są wypłacane?

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy wysokość wynagrodzenia pracownika ustalana jest na podstawie rodzaju pracy, ilości i kwalifikacji wymaganych do jej wykonywania. W celu określenia wynagrodzenia za pracę ustala się wysokość oraz zasady przyznawania pracownikom stawek wynagrodzenia za pracę określonego rodzaju lub na określonym stanowisku, a także innych (dodatkowych) składników wynagrodzenia, jeżeli zostały one przewidziane z tytułu wykonywania określonej pracy (art. 78 § 2 k.p.). Wobec tego składniki wynagrodzenia należy podzielić na:


· obligatoryjne - stawki wynagrodzenia za określoną pracę (miesięczna, godzinowa bądź prowizyjna)

· fakultatywne - dodatkowe składniki wynagrodzenia przyznawane pracownikom na podstawie regulacji obowiązujących w zakładzie pracy u danego pracodawcy (premie, nagrody, dodatki).


W odniesieniu do dodatkowych składników, mogą mieć one charakter stały i zmienny. Charakter stały polega na regularnym nabywaniu prawa do tego składnika, w określonych terminach - zwykle comiesięcznych. Prawo otrzymania składnika pracownik nabywa wraz z prawem do wynagrodzenia zasadniczego. Do najbardziej znanych rodzajów składników należą: dodatek z tytułu stażu pracy, dodatek za wykonywanie pracy uciążliwej albo szkodliwej dla zdrowia, dodatek z tytułu posiadania dodatkowych kwalifikacji i dodatek funkcyjny.


Zmienny charakter składników oznacza, że pracownik nie nabywa do nich prawa w określonych terminach wraz z wynagrodzeniem. Do ich otrzymanie konieczne jest spełnienie określonych prawem przesłanek. Najbardziej znanymi zmiennymi składnikami są premie i nagrody.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM:
Moja Firma - Kadry i ZUS


Czym jest premia?


Premia jest często wykorzystywanym w praktyce składnikiem wynagrodzenia, który ma charakter roszczeniowy, bowiem wymaga spełnienia uprzednio określonych przesłanek. Premia stanowi część wynagrodzenia i podlega takiej samej ochronie prawnej jak inne składniki. Ponadto należy pamiętać, że to pracodawca ustala zasady premiowania w regulaminie premiowania - zarówno w umowie, regulaminie wynagradzania czy układzie zbiorowym. Postanowienia regulaminu premiowania mogą uzależniać prawo do premii od wykonania konkretnych zadań premiowych. Pracownikowi nie przysługuje uprawnienie do premii nawet wtedy, gdy niewykonanie tych zadań nastąpiło z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy (wyr. SN, I PRN 90/85). Jeżeli prawo pracownika do premii wynika z umowy o pracę, to niekorzystna zmiana regulaminu premiowania może nastąpić tylko za jego zgodą wyrażoną w porozumieniu zmieniającym umowę lub w drodze wypowiedzenia warunków płacy (wyr. SN, I PKN 23/96). Premia ma często charakter motywacyjny dla pracownika i może być uzależnione od nienagannego wykonywania obowiązków pracownika zgodnie z poleceniami pracodawcy. Zatem wysokość premii może być ustalona przez pracodawcę w dowolnej wysokości, biorąc pod uwagę określone kryteria obiektywne.

 


Premia uznaniowa


Co do zasady premia może zostać określona w regulaminie premiowania, może bowiem przepadać, mimo że nie istnieje regulamin premiowania. Stosowany w praktyce podział na premie regulaminowe i uznaniowe nie jest jednoznaczny. O charakterze premii (regulaminowa, uznaniowa) decyduje zatem treść poszczególnych zbiorowych układów pracy i właściwych regulaminów premiowania (wyr. SN, II PR 846/63).


Tak zwana premia uznaniowa, która nie ma charakteru roszczeniowego, nie stanowi składnika wynagrodzenia za pracę i wobec tego nie mieści się w pojęciu wynagrodzenia urlopowego. Nie może więc być uwzględniana w wysokości odszkodowania z tytułu wadliwego rozwiązania stosunku pracy, a także wynagrodzenia za okres zawieszenia w czynnościach tymczasowego kierownika przedsiębiorstwa państwowego (wyr. SN, I PKN 17/00).


Różnice między premią a nagrodą


Zarówno premia, jak i nagroda mają charakter uznaniowy, są nieobowiązkowe, a ich przyznanie zależy od gestii pracodawcy. Główną różnicę między tymi świadczeniami stanowią kryteria jej przyznawania. W przypadku nagrody nie będą one tak wyraźne jak w przypadku premii, a sama nagroda będzie miała słabszy związek z konkretnymi wymaganiami pracodawcy. Ponadto nagroda stanowi składnik wynagrodzenia, jednakże prawo do niej nabywa się dopiero w chwili przyznania co oznacza, iż nie jest ona elementem treści stosunku pracy. Faktem jest, że o tym czy dane świadczenie jest premią czy nagrodą nie decyduje jego nazwa, lecz różnica w charakterze świadczenia. Skoro regulamin przyznawania premii motywacyjnej nie precyzuje szczegółowych i sprawdzalnych kryteriów ustalania jej wysokości, to pracownik nie może w postępowaniu sądowym skutecznie podważać oceny zakładu pracy co do wysokości tej premii, gdyż ma ona w istocie charakter nagrody (wyr. SN, III APr 18/90).

 
Zobacz również:
Elastyczny czas pracy - fakty i mity

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...