Zezwolenie na pracę cudzoziemca - zmiany

Szykują się zmiany w zezwoleniach na prcę cudzoziemców. Przedsiębiorcy powinni mieć możliwość, tak jak do tej pory, po uzyskaniu zezwolenia na pracę cudzoziemca, na jednoczesne złożenie wniosku o jego przedłużenie - uważa Konfederacja Lewiatan.

Zezwolenie na pracę cudzoziemca


Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w rozporządzeniu proponuje natomiast zmiany, które uniemożliwią firmom składanie wniosków o przedłużenie zezwolenia na pracę cudzoziemca, w chwili jego otrzymania.

- Dotychczasowe składanie przez przedsiębiorców wniosków o przedłużenie zezwolenia bezpośrednio po jego uzyskaniu wynikało z chęci jak najszybszego ustalenia przez jaki okres cudzoziemiec będzie mógł pracować u pracodawcy. Informacja ta jest niezbędna dla dalszego zatrudnienia w zakładzie pracy lub przygotowania ewentualnego zastępstwa. Nie można przypisywać pracodawcom złej woli, a jedynie chęć zabezpieczenia się przed problemami kadrowymi z jakimi mogą się zmagać, jeśli informację o nieprzedłużeniu zezwolenia na pracę otrzymają w ostatnim momencie - mówi Ewelina Pietrzak, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zdaniem Konfederacji Lewiatan w rozporządzeniu należy doprecyzować przepis, który po nowelizacji będzie wskazywał, iż podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi przy składaniu wniosku o zezwolenie na pracę przedstawia (a nie dołącza) odpowiednią dokumentację. Dotychczas przepis nakazywał jej dołączenie do wniosku o zezwolenie. Wydawałoby się więc, że z perspektywy przedsiębiorców to ułatwienie, dzięki któremu będą mogli wielokrotnie, przynajmniej w części przedstawiać te same odpisy czy kopie dokumentów, a nie dołączać każdorazowo cały ich zestaw. Jednak ustawodawca w uzasadnieniu projektu wyjaśnił, iż wnioskodawca będzie przedstawiał oryginały dokumentów, ale do akt sprawy będą dołączane ich kopie. To sformułowanie niejednoznacznie kształtuje sytuację powierzającego pracę, ponieważ nie wiadomo czy razem z oryginałami ma przygotować także kopie, które zostaną dołączone do akt, czy może kopie te organ wykona we własnym zakresie. Według Konfederacji Lewiatan, przepis ten wymaga skonkretyzowania.

Konfederacja Lewiatan pozytywnie odnosi się do zniesienia wymogu przedstawiania przez powierzającego pracę odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego lub innego rejestru w związku z tym, iż informacje w nim zawarte są dostępne na stronach internetowych.

Zobacz: Deregulacja zawodu doradcy podatkowego

Ponadto, niezrozumiałe jest dlaczego rozporządzenie po nowelizacji przestanie dopuszczać możliwość złożenia kopii umowy spółki i zacznie wymagać jej oryginału. Konfederacja Lewiatan rozumie, iż procedura w sprawie wydania zezwolenia o pracę toczy się w trybie przepisów postępowania administracyjnego. Tym niemniej, należy zauważyć, iż przepisy postępowania administracyjnego dopuszczają możliwość składania kopii dokumentów poświadczonych za zgodność z oryginałem np. przez adwokata lub radcę prawnego. Konfederacja Lewiatan rekomenduje odejście od obowiązku przedstawiania oryginału umowy spółki na rzecz poświadczonej kopii lub wprowadzenie możliwości przekazywania dokumentów w obu formach.

Zobacz: Wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych

 

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...