Zasiłek opiekuńczy przysługuje przedsiębiorcy również gdy zachoruje niania

Monika Pązik
rozwiń więcej
Od 13 lipca 2013 r. rodzice dziecka nie będą musieli składać wniosków o udzielenie urlopu wypoczynkowego, gdy zachoruje niania. Podczas opieki nad dzieckiem będą uprawnieni do pobierania zasiłku opiekuńczego, który będzie przysługiwał również przedsiębiorcom.

W dniu 13 lipca 2013r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz.U.2011.45.235) oraz innych ustaw m.in. ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U.2010.77.512).  Nowelizacja ustaw wprowadza zmianę w katalogu przypadków uprawniających rodziców do otrzymywania zasiłku opiekuńczego. W związku z tym rodzicom będzie przysługiwał zasiłek w razie konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 8 w przypadku:


- nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, a od 13 lipca 2013 r. również w przypadku choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę uaktywniającą na podstawie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 lub dziennego opiekuna sprawujących opiekę nad dzieckiem,


- porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,


- pobytu małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej.


Zobacz również:
Przedsiębiorca może starać się o zasiłek opiekuńczy


Zatrudnienie niani


Zmiana wprowadzona od 13 lipca 2013 r. będzie odnosiła się tylko do niani zatrudnionej na podstawie art. 50 ustawy o opiece nad dziećmi do lat 3, zgodnie z którym nianią jest osoba fizyczna sprawująca opiekę nad dziećmi na podstawie umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, zwanej "umową uaktywniającą". Niania sprawuje opiekę nad dzieckiem od ukończenia 20 tygodnia życia, a umowę z nianią zawiera się w formie pisemnej. ZUS opłaca składki, gdy zostaną łącznie spełnione przesłanki:


- niania została zgłoszona przez rodzica do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego,


- rodzice albo rodzic samotnie wychowujący dziecko są zatrudnieni, świadczą usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej stanowiącej tytuł do ubezpieczeń społecznych, prowadzą pozarolniczą działalność lub działalność rolniczą (wprowadzone zmianą od 13 lipca 2013 r.),


- dziecko nie jest umieszczone w żłobku, klubie dziecięcym oraz nie zostało objęte opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna.


Zmiany wprowadzone z dniem 13 lipca 2013 r. obejmą również art. 2 pkt. 3 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2012 r. poz. 592) określają działalność socjalną również jako usługi świadczone przez pracodawców na rzecz opieki nad dziećmi sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię.


Zasiłek opiekuńczy


Zasiłek opiekuńczy ma na celu ochronę osoby ubezpieczonej przed utratą wynagrodzenia w przypadkach koniecznych do sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Prawo do zasiłku opiekuńczego przyznawane jest bez okresu wyczekiwania a jego wysokość jest finansowana w całości z funduszu ubezpieczeń społecznych. Podmiotami uprawnionymi są wszystkie osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu, zatem mogą to być osoby prowadzące działalność gospodarczą opłacające dobrowolnie składki na ubezpieczenie chorobowe. Zasiłek opiekuńczy wypłacany jest w sytuacji konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem do ukończenia lat 8 w przypadkach określonych w ustawie (od 13 lipca 2013 r. prawo do zasiłku będzie przyznawane również w przypadku choroby niani), sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 14 oraz innym chorym członkiem rodziny. Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku.

 
Zadaj pytanie na forum:
Moja Firma - Kadry i ZUS

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...