Czas pracy kierowców - zmiany w ustawie

Paweł Łukaszuk
rozwiń więcej
inforCMS
Czas pracy kierowców. Przedsiębiorca dokonujący przewozu drogowego własnym środkiem transportu będzie podlegał takim samym przepisom dotyczącym czasu pracy jak kierowcy zatrudnieni na etacie. Jego wymiar czasu pracy będzie wynosił średnio 48 lub 60 godzin tygodniowo.

5 kwietnia 2013 r. została uchwalona przez Sejm ustawa o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz ustawy o czasie pracy kierowców. Celem wprowadzanych zmian jest uniemożliwienie omijania przepisów o czasie pracy kierowców. Dotychczas pracodawcy bardzo często, aby nie stosować przepisów ustawy o czasie pracy kierowców, powierzali dokonanie przewozu drogowego zatrudnionym na podstawie umów cywilnoprawnych przedsiębiorcom.

Znowelizowane przepisy dotyczą wszystkich przedsiębiorców, których głównym zadaniem jest transport drogowy osób lub rzeczy, na podstawie licencji wspólnotowej lub innego dokumentu potwierdzającego uprawnienia do wykonywania takiego transportu. Taki przedsiębiorca-kierowca może wykonywać tę działalność w ramach własnego przedsiębiorstwa - własnym pojazdem lub może się wynająć do kierowania pojazdem niebędącym jego własnością.

Nowelizacja ustawy o czasie pracy kierowców dodaje do ustawy nowe przepisy, które w sposób jasny precyzują dopuszczalny czas pracy takiego przedsiębiorcy-kierowcy. Czasem pracy przedsiębiorcy, wykonującego osobiście działalność gospodarczą w zakresie kierowania pojazdem przy wykonywaniu przewozów drogowych, jest czas między rozpoczęciem i zakończeniem pracy, w którym przedsiębiorca-kierowca pozostaje na swoim stanowisku, będąc do dyspozycji podmiotu, dla którego świadczy usługę transportu drogowego lub wykonując w tym czasie swoje zadania.

Zobacz: Zwolnienie z VAT a kasa fiskalna

Średni tygodniowy czas pracy takiego przedsiębiorcy-kierowcy, łącznie z godzinami nadliczbowymi, nie będzie mógł przekroczyć 48 lub 60 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Gdy przedsiębiorca będzie świadczył swoje usługi na rzecz kilku klientów, godziny świadczenia pracy sumują się.

Tak jak w przypadku innych kierowców również w przypadku przedsiębiorcy-kierowcy czas pracy będzie rozliczany na podstawie ewidencji czasu pracy.

Ewidencję taką będzie prowadził:

● przedsiębiorca-kierowca osobiście, jeżeli posiada on licencję wspólnotową lub inny dokument potwierdzający uprawnienie do wykonywania transportu,

● podmiot, na którego rzecz wykonywany jest przewóz, jeżeli transport wykonywany jest na podstawie licencji wspólnotowej lub innego dokumentu potwierdzającego uprawnienie do wykonywania transportu tego podmiotu.

W wyniku nowelizacji wprowadzono do ustawy o transporcie drogowym zmianę, zgodnie z którą przekroczenie tygodniowego wymiaru czasu pracy przez osoby niezatrudnione przez przedsiębiorcę, lecz osobiście wykonujące przewozy drogowe na jego rzecz, podlega grzywnie. Jej wysokość jest zróżnicowana od wielkości przekroczenia tygodniowej normy pracy i wynosi od 50 do 500 zł.

Opisane rozwiązania wejdą w życie po upływie 60 dni od ogłoszenia tekstu w Dzienniku Ustaw.

Zobacz: Nowa ustawa antykryzysowa

Moja firma
Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

pokaż więcej
Proszę czekać...