Jak prawidłowo ustalić, za które osoby w wieku powyżej 50, 55 i 60 lat nie trzeba płacić składek na FP i FGŚP

Klaudia Konopka
rozwiń więcej
składki na fundusz pracy / inforCMS
Zatrudniamy w zakładzie produkcyjnym wielu doświadczonych pracowników. Wiemy z prasy, że pracodawcy zatrudniający osoby w wieku powyżej 50, 55 i 60 lat są zwolnieni z obowiązku płacenia za nie składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Na jakich zasadach przysługuje zwolnienie z obowiązku płacenia składek na te fundusze?

RADA

Od 1 lipca 2009 r. nie muszą Państwo opłacać składek na FP i FGŚP za zatrudnione osoby: kobiety, które ukończyły 55 lat i mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat. Zwolnienie z obowiązku płacenia składek na te fundusze przysługuje ponadto przez okres 12 miesięcy za pracowników w wieku powyżej 50 lat, których zatrudnili Państwo po 30 czerwca 2009 r. bezpośrednio po okresie zarejestrowania w urzędzie pracy jako osoby bezrobotne.

UZASADNIENIE

Od 1 lipca br. płatnicy składek zostali zwolnieni z obowiązku opłacania składek na fundusze pozaubezpieczeniowe - Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - za osoby, które odpowiednio ukończyły wiek 50, 55 lub 60 lat. Zwolnienie dotyczące młodszych osób (po ukończeniu 50 lat) obejmuje tylko pracowników. Ukończenie wieku 55 lat (w przypadku kobiet) i 60 lat (w przypadku mężczyzn) jest warunkiem zwolnienia zarówno dla pracowników, jak też m.in. chałupników czy zleceniobiorców.

Zwolnienie po ukończeniu 55 lub 60 lat

Zwolnienie z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za zatrudnione osoby - kobiety, które ukończyły 55 lat, i mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat, obowiązuje od 1 lipca 2009 r. Oznacza to, że od lipca br. nie należy płacić składek na te fundusze, jeśli zatrudnieni ukończyli ten wiek przed 1 lipca br.

Polecamy: Praktyczny przewodnik po zmianach w VAT. Sprawdź!

Polecamy: AKADEMIA VAT z Radosławem Kowalskim (od 30 sierpnia do 10 września) – Cykl 3 webinariów: 8 wybranych zmian w VAT - praktyczny przegląd dla księgowych, Split payment, Biała lista podatników VAT

W kwietniu 2009 r. zatrudniono na podstawie umowy o pracę dwie kobiety w wieku 57 lat. Z tytułu tego zatrudnienia pracownice otrzymują wynagrodzenie miesięczne w wysokości 1500 zł. Zakład pracy miał obowiązek odprowadzać za te pracownice składki na FP i FGŚP do 30 czerwca br. Począwszy od rozliczenia składek za lipiec br. jest z tego obowiązku zwolniony.

Począwszy od lipca br. nie należy również opłacać składek na FP i FGŚP za osobę, która 55/60 lat ukończyła 1 lipca 2009 r. Zwolnienie z tego obowiązku przysługuje bowiem już od miesiąca ukończenia tego wieku, jeśli urodziny przypadają pierwszego dnia miesiąca. Gdy data urodzin przypada później niż 1. dnia miesiąca, zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP przysługuje od następnego miesiąca.

PRZYKŁAD

Firma produkcyjna zatrudnia dwie kobiety. Jedna z nich 55 lat ukończyła 1 sierpnia 2009 r., a druga 2 sierpnia 2009 r. W tym przypadku za pierwszą pracownicę pracodawca nie ma obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP począwszy od 1 sierpnia br. do końca zatrudnienia. Natomiast za drugą osobę będzie zwolniony z tego obowiązku dopiero od 1 września br.

Zwolnienie ze składek na FP i FGŚP po ukończeniu wieku 55 i 60 lat dotyczy nie tylko pracowników, ale m.in. również:

• osób wykonujących pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą (tzw. chałupników),

• osób pracujących na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której mają zastosowanie przepisy dotyczące zlecenia.

Zobacz: Wiek kandydata a powodzenie w procesie rekrutacji

Zwolnienie po ukończeniu 50 lat

Kolejne warunki uprawniające do zwolnienia z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP zostały określone dla osób, które ukończyły 50 lat (zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn). W tym przypadku warunki do zwolnienia zostały określone bardziej restrykcyjnie.

Po pierwsze - zwolnienie to dotyczy wyłącznie pracowników, tj. osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Warunki zwolnienia z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP za zatrudnionych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Po drugie - pracodawca nie ma obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP za takiego pracownika tylko przez 12 miesięcy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym została z nim podpisana umowa o pracę.

Po trzecie - zwolnieniem mogą być objęci wyłącznie pracownicy, którzy zostali zatrudnieni po 30 czerwca br.

Po czwarte - w okresie 30 dni przed zatrudnieniem pracownik musi być zarejestrowany w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny.

Po piąte - w momencie zatrudnienia pracownik musi mieć ukończony wiek 50 lat.

PRZYKŁAD

W zakładzie meblowym jest zatrudniony pracownik w wieku 51 lat. Osoba ta została zatrudniona od 1 czerwca 2009 r. Przez pół roku przed podjęciem zatrudnienia była zarejestrowana w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Mimo że pracownik ten przez ponad 30 dni przed zatrudnieniem pozostawał w ewidencji osób bezrobotnych, pracodawca ma obowiązek opłacania za niego składek na FP i FGŚP, ponieważ pracownik został zatrudniony przed 1 lipca br.

PRZYKŁAD

Firma marketingowa zatrudniła 1 sierpnia br. doświadczonego pracownika w wieku 50 lat. Przed podjęciem zatrudnienia pracownik ten był zarejestrowany w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. W tym przypadku pracodawca nie będzie miał obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP przez okres 12 miesięcy począwszy od 1 września br. Pracodawca byłby zwolniony z opłacania składek od 1 sierpnia, gdyby pracownik został zatrudniony np. 30 lipca 2009 r.

• art. 104 ust. 1 pkt 1, art. 104b ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.),

• art. 2, art. 9b ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (DzU nr 158, poz. 1121 ze zm.),

• art. 1 pkt 75, art. 18, art. 40 pkt 2 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU z 2009 r. nr 6, poz. 33).

Klaudia Konopka

specjalista ds. kadr i płac

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...