W jaki sposób negocjować wysokość wynagrodzenia?

Joanna Kuzub
rozwiń więcej
rozmowa kwalifikacyjna, kandydat do pracy / Fot. Fotolia / Fotolia
Wynik rozmowy kwalifikacyjnej zależy od odpowiednio udzielonych odpowiedzi oraz prawidłowo zadawanych pytań. Kwestia określenia wynagrodzenia stanowi najtrudniejszy etap całej procedury. Co zrobić, gdy pracodawca nie określił kwoty wynagrodzenia? Czy można ją negocjować?

Rozmowa kwalifikacyjna to jeden z najtrudniejszych etapów w  procesie poszukiwania pracy. O ile przedstawienie doświadczenia zawodowego czy też posiadanych umiejętności nie sprawia dużego problemu, to już pytanie dotyczące oczekiwanego wynagrodzenia może wpłynąć na nasz, zwykle pozorny, spokój ducha. Aby  w takim momencie czuć się pewnie, warto wcześniej przygotować się do tego pytania.

Mały wywiad przed rozmową

Internet w obecnych czasach stanowi niezastąpione źródło wiedzy, można tu znaleźć odpowiedzi na większość nurtujących nas pytań. Możemy odnaleźć w nim raporty, badania, statystyki na temat płac w poszczególnych zawodach. Warto przed rozmową sprawdzić, ile zarabiają ludzie na podobnych stanowiskach.

Pomoc w tej kwestii może okazać również doradca zawodowy w urzędzie pracy lub firmy rekrutacyjne.  Poza tym warto także zasięgnąć informacji wśród znajomych.

O co nie należy pytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Nasze minimum

Ważnym elementem przy negocjowaniu wynagrodzenia jest ustalenie swojego minimum, czyli minimalnej kwoty, za którą jesteśmy zdolni pracować. Kiedy już wiemy, ile można zarobić na określonym stanowisku, możemy ocenić swoje umiejętności i przeanalizować potrzeby. Na przykład osoby mieszkające w małych miasteczkach powinny wziąć pod uwagę mniejsze oczekiwania, ze względu na niższy koszt utrzymania. Należy pamiętać również o doświadczeniu zawodowym, kandydaci po studiach powinni mieć na uwadze, iż ich doświadczenie często jest niewielkie lub w ogóle go nie posiadają, co powinno mieć przełożenie na wysokość oczekiwanego wynagrodzenia.

Liczba kandydatów na wolne stanowisko również powinna mieć wpływ na proponowane przez nas wynagrodzenie. Jeśli jesteśmy jednym z wielu kandydatów o podobnym wykształceniu i kwalifikacjach, to nie możemy zaproponować zbyt wygórowanego wynagrodzenia. W takiej sytuacji może to zaważyć na naszej porażce, gdyż oczekiwania płacowe kandydata często są czynnikiem ważącym na decyzji pracodawcy. Będąc zaś w sytuacji odwrotnej, kiedy jesteśmy jedynym kandydatem spełniającym warunki określone w ofercie, mamy możliwość negocjacji wyższego wynagrodzenia.

Zasada negocjacji – ukrywanie rzeczywistych oczekiwań

Aby negocjacja mogła być skuteczna, kwota, o której poinformujemy przyszłego pracodawcę, powinna być większa o kilkaset złotych od naszego, ustalonego wcześniej, minimum. Pozwoli to w finale uzyskać takie wynagrodzenie, które stanowi wspomniane wcześniej minimum.

Negocjując, pamiętajmy o tym, iż dobre negocjacje to te, które satysfakcjonują zarówno nas jak i pracodawcę.

Jeśli nie jesteśmy w stanie wynegocjować satysfakcjonującego nas wynagrodzenia, nie warto od razu rezygnować. Coraz częściej firmy oprócz podstawowego wynagrodzenia proponują comiesięczne premie lub świadczenia pozapłacowe. Takim bonusem może być służbowy samochód, laptop lub komórka, prywatna opieka medyczna, karnet na basen albo siłownię. Korzystnym może być również finansowanie przez pracodawcę szkoleń lub studiów podnoszących nasze kwalifikacje.

Jak odpowiadać na pytanie o powody zmiany pracy?

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...