O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej?

O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej?
Rozmowa rekrutacyjna powinna być dialogiem, czyli wymianą zdań pomiędzy dwoma stronami - osoby ubiegającej się o stanowisko pracy oraz pracodawcy lub przedstawiciela z działu HR. Mówi się, że podstawą sukcesu jest stworzenie czytelnego CV, które przedstawi nas w dobrym świetle. Ważne jest jednak także zadawanie pytań.

Dlaczego nie warto rezygnować z zadawania pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej? Dlaczego zadawanie pytań w trakcie ubiegania się o pracę jest ważne? Zadając pytania, kandydat ma szansę przedstawić swoje potrzeby. Rozmowa kwalifikacyjna działa w obie strony - z jednej rekruter wybiera wyłącznie te osoby, które jego zdaniem najlepiej pasują na dane stanowisko, natomiast z drugiej, osoba poszukująca pracy może uzyskać informacje dotyczące tego, czy stanowisko i warunki pracy odpowiadają jej potrzebom. Zadawanie pytań to także oznaka odwagi i przebojowości, która jest cenną cechą w wielu branżach. Wnikliwość podczas rozmowy pozwoli także na lepsze poznanie firmy i specyfiki jej działania. - przyznaje doświadczony headhunter z wieloletnim doświadczeniem z firmy HR.

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Jakie pytania warto zadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Oto pytania, które warto zadać w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Umożliwią one zgłębienie tematu specyfiki pracy firmy, zespołu, a także oczekiwań i odpowiedzialności związanej z pełnieniem stanowiska. O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej?

  • Czy mogę uzyskać informację na temat tego, jak wygląda typowy dzień w Państwa firmie?

  • Czy stanowisko jest nowe, czy też obejmował je ktoś wcześniej? Dlaczego osoba zrezygnowała z pracy?

  • Jakie są możliwości awansu/rozwoju zawodowego? Jakie są warunki?

  • Jak przebiega proces ewaluacji w Państwa firmie?

  • Jakie są cele firmy?

  • Jakie cechy wyróżniają Państwa firmę na rynku pracy?

  • Czy mogę dowiedzieć się czegoś na temat zespołu?

  • Czy mogę uzyskać informacje dotyczące dalszego procesu rekrutacji?

  • Jakie umiejętności miękkie są szczególnie ważne na tym stanowisku?

  • Jakie wyzwania/trudności/odpowiedzialność związane są z objęciem tego stanowiska?

  • Na którym miejscu w strukturze firmy umiejscowiony jest zespół i to stanowisko?

  • Czy w zespole firmy są jakieś braki, które warto uzupełnić (np. poszczególne umiejętności)?

  • Jakie dodatkowe informacje umożliwią mi szybsze podjęcie decyzji o objęciu stanowiska?

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Wiadomo już, o co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej. Ubieganie się o pracę przebiega jednakże wieloetapowo. Pierwszy kamień milowy, który należy osiągnąć to opracowanie zgodnego ze stanem faktycznym, a zarazem odpowiadającego ofercie pracy CV, które nie wyląduje w koszu po kilku minutach od przejrzenia. Niezwykle przydatnym narzędziem w trakcie rekrutacji może okazać się CV Hero, czyli profesjonalna strona, na której kandydat do pracy znajdzie zarówno profesjonalny kreator CV, jak i dużą ilość przydatnej, wartościowej wiedzy, którą może wykorzystać na wszystkich etapach rekrutacji.

Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną otwiera kolejny etap przygotowań. Na wstępie warto dokonać analizy kompetencji pożądanych na danym stanowisku i porównać je z posiadanymi kwalifikacjami, aby zaprezentować się jako osoba znająca swoją wartość i pewna swoich umiejętności. Kolejną niezwykle istotną rzeczą jest zapoznanie się z działalnością prowadzoną przez przyszłego pracodawcę - czym się zajmuje, w jakim otoczeniu konkurencyjnym działa, czy ma na koncie jakieś sukcesy, co aktualnie rozwija lub wprowadza na rynek. Przedstawienie doświadczeń korespondujących z aktualnymi potrzebami firmy, kompetencji i pomysłów może być bardzo dobrze odebrane podczas rozmowy o pracę.

Oprócz odpowiednio przygotowanego CV, także profile w mediach społecznościowych mają wpływ na pierwsze wrażenie, jakie kandydat wywołuje u rekrutera. Dlatego dobrą praktyką jest zadbanie o neutralny wizerunek publicznych wpisów, które przedstawiciel firmy z pewnością przejrzy, analizując profil kandydata. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej efekt dobrego wrażenia warto wzmocnić punktualnością, schludnym ubiorem, pewną postawą, wiedzą o firmie, kompetencjami oraz oczywiście zadawaniem odpowiednich pytań

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA   .

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...