Wypłata odszkodowania a VAT

Elżbieta Majszak
Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.
rozwiń więcej
Problem z wypłacaniem odszkodowań z lub bez podatku VAT wynikał z rozbieżności w orzecznictwie sądów obu instancji. / inforCMS
Problem wypłaty odszkodowania bez podatku VAT spowodował u poszkodowanych wiele złości , stresu a także kłótni i rozgoryczenia wobec zakładów ubezpieczeń. Sąd Najwyższy w uchwale z 17 maja 2007 r. stwierdził jednak jednoznacznie, że odszkodowanie za naprawę auta z tytułu ubezpieczenia OC ma obejmować także podatek VAT.

To dobre orzeczenie dla właścicieli aut, którzy naprawiali lub będą naprawiać swój samochód w ramach OC metodą kosztorysową.

Tym samym Sąd Najwyższy podzielił stanowisko prezentowane przez Rzecznika Ubezpieczonych, który to właśnie zwrócił się do SN z wnioskiem o podjęcie stosownej uchwały, w sprawie uwzględniania podatku od towarów i usług w odszkodowaniu ustalanym na podstawie cen części zamiennych i usług (tzw. metoda kosztorysowa).

Zobacz: Przekroczenie dozwolonej prędkości, a wypłata odszkodowania

Problem z wypłacaniem odszkodowań z lub bez podatku VAT wynikał z rozbieżności w orzecznictwie sądów obu instancji. Właściciele samochodów już od dawna borykali się z zakładami ubezpieczeń, które powoływały się na korzystne dla siebie orzeczenia sądów oraz na równie korzystne interpretracje nie do końca doprecyzowanych przepisów prawa.

Nie ma i nie było wątpliwości z wypłatą odszkodowania uwzględniającego podatek VAT w przypadku poniesienia kosztów napraw (części zamienne i robocizna) i udokumentowania tego faktu fakturami. Jednak nie wszyscy decydują się na dokonanie napraw, często też naprawa jest odwlekana z różnych powodów w czasie, tak że odbywa się już po wypłacie odszkodowania.

I to wówczas firmy ubezpieczeniowe naliczają wysokość odszkodowania na podstawie cen części zamiennych oraz robocizny nie doliczając jednak podatku VAT.

Stanowisko zakładów ubezpieczeń wynika z faktu nie poniesienia przez poszkodowanego kosztu w postaci tego podatku, a jego uwzględnienie stanowiłoby naruszenie 824(1) art. k.c., wg którego o ile nie umówiono się inaczej, suma pieniężna wypłacona przez zakład ubezpieczeń z tyt. ubezpieczenia nie może być wyższa od poniesionej szkody.

Zobacz: Brak prawa jazdy a odszkodowania

Jednak większość prezentowanych przez rynek ubezpieczeń opinii jest zupełnie odmienna. Bardzo często powoływany jest art. 363 Kodeksu cywilnego., zgodnie z którym wypłata odszkodowania powinna być równa kosztom przywrócenie pojazdowi jego wartości sprzed zdarzenia, według cen z dnia ustalenia odszkodowania. A zgodnie z ustawą o cenach definicja ceny obejmuje też m.in. podatek od towarów i usług (VAT).

I ten argument być może przeważył. W uchwale Sądu Najwyższego czytamy: "Odszkodowanie przysługujące na podstawie umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkodę powstałą w związku z ruchem tego pojazdu ustalone według cen części zamiennych i usług obejmuje kwotę podatku od towarów i usług (VAT) w zakresie w jakim poszkodowany nie może obniżyć podatku od niego należnego o kwotę podatku naliczonego".

Co to oznacza tak naprawdę w praktyce? Jeśli poszkodowanym jest osoba fizyczna, to przysługuje mu wypłata odszkodowania z tytułu ubezpieczenia OC uwzględniająca podatek VAT. Jeśli mimo to firma ubezpieczeniowa nie będzie chciała zastosować tego w praktyce, to wystarczy skierować sprawę do sądu powszechnego, który kierując się uchwałą SN powinien nakazać ubezpieczycielowi wypłatę także podatku VAT.

Zobacz serwis: Szkody komunikacyjne

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...