Małoletni sprawcą wypadku a wypłata odszkodowania

Elżbieta Majszak
Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.
rozwiń więcej
Kiedy dziecko wbiega nagle pod samochód, za ewentualnie doznane szkody odpowiada zakład ubezpieczeń w którym wykupione jest na pojazd ubezpieczenie OC.
Zakłady ubezpieczeń nie chcą wypłacać zadośćuczynienia dzieciom, które uległy wypadkom komunikacyjnym. Wmawiają rodzicom, że nic im się nie należy albo próbują wykpić się niskim odszkodowaniem. Działanie takie jest bezprawne.

Zgodnie z prawem dziecko do lat 13 nie ponosi winy, nawet jeśli spowoduje wypadek.

Rodzice zwykle o tym nie wiedzą i nie domagają się odszkodowania. Korzystają na tym Zakłady Ubezpieczeniowe, gdyż nie wypłacają należnych odszkodowań. Rodzice zatem przeżywają zatem dramaty osobiste, gdyż nie mają środków na leczenie, rehabilitację i opiekę nad dzieckiem, które może być kaleką do końca życia.

Rocznie w Polsce dochodzi do ok. 7 000 wypadków z udziałem dzieci do lat 14 a ponad 200 dzieci ginie. Większość zakładów ubezpieczeń zaniża odszkodowania, ale są i takie które nic nie dają licząc na niewiedzę rodziców dzieci albo na odwlekanie wypłaty świadczeń w czasie.

Zobacz: Co gdy wykonawca wykonał budowę wadliwie?

Kiedy dziecko wbiega nagle pod samochód, za ewentualnie doznane szkody odpowiada zakład ubezpieczeń w którym wykupione jest na pojazd ubezpieczenie OC.

Jeżeli samochód nie był ubezpieczony albo sprawca zdarzenia jest nieznany odpowiedzialnym za wypłatę odszkodowania jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jeśli odmawia wypłaty odszkodowania zakład ubezpieczeń lub UFG pozostaje nam możliwość złożenia skargi do Rzecznika Ubezpieczonych lub droga sądowa.

Zobacz: Kiedy możesz żądać wyższego odszkodowania?

Sąd ustala zwykle tzw. stopień przyczynienia się dziecka do wypadku i obniża kwotę zadośćuczynienia. Przyjmuje się, że małe dziecko w niewielkim stopniu ma świadomość nieprawidłowego zachowania, a więc stopień przyczynienia jest nieduży. Powyżej 13 roku życia dzieci mogą być traktowane surowiej.

Dziecku tak jak każdemu innemu poszkodowanemu przysługuje wypłata odszkodowania, zadośćuczynienia, zwrot różnego rodzaju poniesionych kosztów a także ewentualne przyznanie renty.

Zobacz serwis: Prawo autorskie

Moja firma
Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

pokaż więcej
Proszę czekać...