Postępowanie na miejscu kolizji drogowej

Elżbieta Majszak
Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.
rozwiń więcej
Kolizja drogowa - co teraz robić?
W razie uczestniczenia w wypadku drogowym bez ofiar w ludziach (tzw: kolizja drogowa) art. 44 ustawy Prawo o ruchu drogowym zobowiązuje kierujących do:

- zatrzymania pojazdu w taki sposób, aby nie powodować zagrożenia dla innych uczestników ruchu,
- przedsięwzięcia odpowiednich środków ostrożności w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu zdarzenia,
- niezwłocznego usunięcia pojazdu z miejsca kolizji, aby nie powodować zagrożenia lub tamowania ruchu,
- podania swoich danych personalnych, danych właściciela lub posiadacza pojazdu oraz danych dotyczących zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Zobacz: Doznałeś szkody? Sprawdź w jaki sposób może być ona naprawiona

Poszkodowany będzie starał się uzyskać w zakładzie ubezpieczeniowym sprawcy odszkodowanie za powstałe szkody w jego mieniu i zgodnie z art. 6 k.c. będzie zobowiązany udowodnić swoje roszczenia.

Aby uzyskanie pełnego odszkodowania było możliwe, postępowanie poszkodowanego na miejscu kolizji powinno być następujące:

1. Jeżeli sprawca wypadku przyjmuje na siebie winę za jego spowodowanie i godzi się potwierdzić to pisemnym oświadczeniem - to NIE wzywamy Policji,

2. Jeżeli sprawca jest trzeźwy, posiada dowód rejestracyjny pojazdu bez widocznych śladów przerabiania, posiada ważne prawo jazdy i inny dokument osobisty ze zdjęciem, posiada dowód potwierdzający ubezpieczenie obowiązkowe pojazdu (OC) obejmujące czas zaistnienia kolizji  - to NIE wzywamy Policji,

3. Jeżeli w okazanych dokumentach dane osobowe sprawcy są zgodne  - to NIE wzywamy Policji,

4. Jeżeli dane pojazdu w dowodzie rejestracyjnym są zgodne ze stanem faktycznym - należy porównać dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym z informacjami na tabliczce znamionowej pojazdu, a numer identyfikacyjny VIN odszukać w komorze silnika, na podłodze bagażnika lub podłodze kabiny pasażerskiej i również porównać - to NIE wzywamy Policji.

Zobacz: Czy można zmienić wysokość odszkodowania?

Uczestnicząc w takim zdarzeniu dobrze jest posiadać druk oświadczenia i spowodować, aby sprawca wypełnił je we wszystkich rubrykach oraz czytelnie podpisał.

W oświadczeniu powinny być zawarte:
- dane sprawcy,
- kategoria, nr prawa jazdy i nazwa wystawcy,
- nazwa zakładu ubezpieczeniowego i nr polisy oraz okres jej zawarcia,
- okoliczności kolizji, w tym: data, godzina, miejsce kolizji, jej przyczyna i jednoznaczne stwierdzenie, kto jest jej sprawcą.

Oświadczenie nie zawierające wszystkich powyższych informacji, może dać sprawcy możliwość zakwestionowania okoliczności zdarzenia, a w konsekwencji spowodować odmowę wypłaty odszkodowania.

Polecamy: Firma w spadku - zarząd sukcesyjny

Wzywamy Policję (997 lub 112) gdy:
Sprawca:
• nie przyznaje się do winy,
• jest pod wpływem alkoholu,
• nie jest właścicielem pojazdu,

oraz gdy istnieją wątpliwości co do prawdziwości danych w dokumentach.

Zobacz: Procedura sądowa dochodzenia odszkodowania

Z uwagi na dalsze postępowania w sprawie zdarzenia, tj. karne, odszkodowawcze, korzystnym dla poszkodowanego byłoby zadbanie o zabezpieczenie śladów i dowodów potwierdzających jego prawidłowe, zgodne z zasadami ruchu drogowego zachowania tuż przed, w czasie i tuż po kolizji.

Jeszcze przed przyjazdem Policji i przed usunięciem pojazdów z jezdni byłoby dobrze:
- wykonać zdjęcia - ogólne miejsca zdarzenia, uszkodzeń pojazdów, miejsc ich po kolizyjnego zatrzymania oraz charakterystycznych śladów,
- w przypadku braku możliwości wykonania zdjęć - ułatwić Policji ujawnienie śladów kolizji, np. przez zaznaczenie czymkolwiek ustawienia kół pojazdów uczestniczących w kolizji w miejscach zatrzymań po zderzeniu i ustalenie świadków.

Zobacz serwis: Windykacja

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...