Składka emerytalna 2015 r. - ZUS czy OFE?

Monika Pązik
rozwiń więcej
Składka emerytalna 2015 r. - ZUS czy OFE? / Fot. Fotolia
Członkowie OFE do końca lipca 2014 r. muszą wybrać czy chcą, aby dalej ich składki emerytalne były przekazywane do OFE. W 2015 r. składki emerytalne będą odprowadzane do OFE bądź ewidencjonowane na subkoncie w ZUS. Decyzję można jednak zmienić w okresie okienek transferowych.

Regulacji dotyczących składek na ubezpieczenia społeczne, a w tym składek emerytalnych należy szukać w przepisach ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U.2013.1442 -j.t.). Sama składka emerytalna przekazywana jest co miesiąc do ZUS przez płatnika składek, który w większości przypadków określonych w ustawie zobowiązany jest również do obliczenia i rozliczenia składek na ubezpieczenia społeczne.

Polecamy: PDF - ZUS czy OFE

Pobierz: Wzór oświadczenia o przekazaniu składki do OFE

Wysokość składki emerytalnej

Wysokość składki emerytalnej została określona w formie stopy procentowej, która jest jednakowa dla wszystkich ubezpieczonych bez względu na to, czy podlegają ubezpieczeniu obowiązkowo, czy dobrowolnie. W przypadku składki emerytalnej stopa procentowa wynosi 19,52% podstawy wymiaru. Postawa do naliczenia składki emerytalnej nie może przekraczać trzydziestokrotności przeciętnego wynagrodzenia.

Ubezpieczony może wybrać czy chce przystąpić do otwartego funduszy emerytalnego (OFE), czy składki przekazywać do ZUS. Jeżeli ubezpieczony nie przystąpi do fundusz emerytalnego, wówczas otrzyma subkonto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, na które będą wpływały należności z tytułu opłacania składek emerytalnych. Jeśli jednak dana osoba wybrała OFE to od 1 lutego 2014 r. składka przekazywana do OFE wynosi 2,92%, a na subkonto w ZUS – 4,38%. Co ważne, środki gromadzone na subkoncie w ZUS podlegają dziedziczeniu na takich samych zasadach, jak środki w OFE.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Składka zdrowotna 2015 r.

W okresie od 1 lutego do 30 czerwca 2014 r. składka na ubezpieczenia emerytalne wynosi:

  • 12,22%  ewidencjonowana jest na koncie w ZUS,
  • 4,38%  ewidencjonowana jest na subkoncie w ZUS,
  • 2,92%  odprowadzana jest na rachunek w otwartym funduszu emerytalnym.

Co ważne, do 30 czerwca 2014 r. dzielenie składki i przekazywanie jej części do OFE było obowiązkowe dla osób ubezpieczonych, urodzonych po 31 grudnia 1968 r. W takim wypadku, osoby ubezpieczone nie miały wyboru między ZUS a OFE. Byli zobowiązani do zawarcia umowy z OFE. Jeżeli zatem ubezpieczeni nie podjęli decyzji o zawarciu umowy z OFE – ZUS w drodze losowania wskazywał otwarty fundusz emerytalny. Ostatnie losowanie odbyło się 31 stycznia 2014 r.

Natomiast osoby ubezpieczone, urodzone po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r. mogły na swój wniosek przystąpić do OFE poprzez zawarcie umowy.


Wybór między OFE a ZUS

Od 1 lutego 2014 r. do 31 lipca 2014 r. osoby odprowadzające składki do OFE muszą zdecydować czy chcą, aby składka w wysokości 2,92% podstawy wymiaru nadal ma być przekazywana do OFE czy ewidencjonowana w ZUS wraz z przekazywaną tam składką w wysokości 4,38% podstawy wymiaru. Ubezpieczeni mogą podjąć decyzję o dalszym przekazywaniu składek do otwartych funduszy jedynie w okresie tzw. okienek transferowych. Pierwsze okienko trwało będzie właśnie w okresie od kwietnia do końca lipca. Jednakże decyzja podjęta przez członka OFE nie musi być ostateczna. Można będzie ją zmienić w kolejnym okienku, w okresie od kwietnia do lipca 2016 r. bądź następnie co 4 lata.

ZUS czy OFE – co wybrać?

Podział składki emerytalnej przy wyborze ZUS

Podział składki w przypadku wyboru ZUS – 19,52%

Konto w ZUS

Subkonto w ZUS

12,22%

7,3%

Podział składki emerytalnej przy wyborze OFE – 19,52%

Konto w ZUS

Subkonto w ZUS

Rachunek w OFE

12,22%

4,38%

2,92%

Co ważne, procent składki wpłacanej do OFE i na subkonto w ZUS przekazywane jest w całości z części składki opłacanej przez osoby ubezpieczone.

Składki emerytalne odprowadzane na rachunek w OFE pomnażane są poprzez ruch w inwestycjach na rynkach finansowych, natomiast składki ewidencjonowane w ZUS mnożone są przez wskaźnika waloryzacji równy średniorocznej dynamice wartości PKB za okres poprzednich pięciu lat. Wskaźnik ten zależy od inflacji i wysokości płac. Wobec tego w 2015 r. składki emerytalne będą odprowadzane bądź na rachunek w OFE, bądź na subkonto w ZUS. Docelowo wszystkie środki zgromadzone na rachunkach w OFE będą stopniowo przekazywane do ZUS.

Składki ZUS 2015 r.

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...