W jaki sposób określa się rynki właściwe

Martyna Wosion
rozwiń więcej
W jaki sposób określa się rynki właściwe
Prawidłowe określenie rynku właściwego jest kluczowe dla każdego postępowania przed Prezesem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ponadto określenie rynku jest niezwykle pomocne przed rozpoczęciem działalności gospodarczej w celu analizy konkurencji.

Wyznaczenie rynku właściwego polega w pierwszej kolejności na przeprowadzeniu analizy działalności podmiotów gospodarczych pod kątem określonej sfery produkcji lub obrotu. W ten sposób zostaje wyodrębnionych kilka rynków, w tym rynek właściwy. 

Przeczytaj także: Czym jest rynek właściwy

Z praktyki wynika, że sądy dążą do jak najwęższego wyznaczenia rynku właściwego, ponieważ pozwala to na bardzo dokładne określenie specyfiki i warunków konkurencyjności na danym rynku i w danej branży. Nie oznacza to oczywiście absurdalnego wręcz zawężenia rynku do jednego przedsiębiorcy.

Doskonale odzwierciedla to podział rynku sprzedaży lodów przez UOKiK na rynek lodów wodnych, sorbetów, lodów rożków i na patyku. Pamiętajmy, że przedsiębiorca może działać i wywierać wpływ na kilka rynków właściwych. 

Co należy brać pod uwagę przy wyznaczaniu rynku?

Pamiętając, że wyróżniamy trzy wymiary rynku – czasowy, terytorialny i produktowy, przy jego wyznaczaniu należy mieć na uwadze wszystkie trzy elementy. Pod względem czasowym konieczne jest zatem określenie kiedy produkty mogą być dla siebie wymienne, zaś biorąc pod uwagę kryterium geograficzne, często duże znaczenie ma to, czy przedsiębiorca działa w centrum miasta, czy na jego obrzeżach. 

Ponadto należy poddać szczegółowej analizie:

  • Szczebel obrotu produktu (czy jest to sprzedaż hurtowa, czy detaliczna);
  • Jakie są bariery wejścia na rynek (ilość konkurentów, prześledzenie ich cen, relacji z klientami i relacji między przedsiębiorcami);
  • Relacje rynkowe (w jakim stopniu podaż odpowiada popytowi);
  • Preferencje i oczekiwania klientów/ kontrahentów (ponownie należy wziąć pod uwagę popyt i relacje konkurentów z klientami);
  • Koszty dodatkowe (transport, znalezienie dostawców i producentów).

Polecamy serwis: Zakładam firmę

Oczywiście każda branża rządzi się specyficznymi prawami. W przypadku niektórych rodzajów przedsięwzięć konieczne będzie zważenie kosztów i możliwości uzyskania różnego rodzaju zezwoleń (np. sprzedaż alkoholu) oraz uprawnień. 

Zarówno przedsiębiorca A, jak i B sprzedają klamki i karnisze w Krakowie. Przedsiębiorca A ma sklep w centrum miasta, gdzie znajdują się jeszcze dwa sklepy o podobnym asortymencie. Przedsiębiorca B działa na obrzeżach miasta, na pobliskim osiedlu nie ma żadnego podobnego sklepu, zatem większość mieszkańców tego rejonu kupuje klamki właśnie u przedsiębiorcy B. Mimo tego, że obaj prowadzą taką samą działalność działają na różnych rynkach właściwych.

Moja firma
Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

pokaż więcej
Proszę czekać...