Kiedy przedsiębiorca utrudnia dostęp do urządzeń kluczowych

Martyna Wosion
rozwiń więcej
Kiedy przedsiębiorca utrudnia dostęp do urządzeń kluczowych
Monopol sieciowy ściśle wiąże się z dostępem do tzw. essentials falicities – urządzeń, miejsc i praw, które są kluczowe do wykonywania określonej działalności. Jakie konsekwencje wiążą się z wykorzystywaniem monopolu sieciowego?

W przypadku monopolu sieciowego przedsiębiorca ma dostęp i wyłączne prawo do tzw. urządzeń kluczowych, bez których jego konkurent nie jest w stanie prowadzić działalności. Przykładem takich urządzeń są sieci i urządzenia energetyczne oraz telekomunikacyjne, trakcje kolejowe, tramwajowe, lotniska, porty, a także przystanki autobusowe oraz prawa autorskie, prawa własności intelektualnej i inne. 

Podane wyżej przykłady są katalogiem otwartym, zatem za urządzenia kluczowe można uznać wszelkie rzeczy, miejsca i prawa, które są niezbędne do prowadzenia określonej działalności, a ich budowa lub organizacja byłaby zbyt kosztowna dla konkurenta. 

Oczywiste jest, że w tej sytuacji monopolista zwykle będzie dążył do zachowania swojej pozycji. Nadużywanie pozycji dominującej polega w tym przypadku na utrudnianiu, a nawet celowym uniemożliwianiu korzystania z urządzeń konkurentom.

Przeczytaj też: Czym jest pozycja dominująca

Może to przybrać szereg różnych form – odmowy zawarcia umowy i udostępnienia urządzeń, narzucania niekorzystnych warunków umów (np. niewspółmiernie wysoka cena, żądanie transakcji wiązanych), utrudnianie dostępu do urządzeń itp.

Polecamy serwis: Umowy

Przedsiębiorca musi udostępnić urządzenia kluczowe, jednak jest zwolniony z tego obowiązku, jeśli będzie to stanowiło znaczne utrudnienie jego działalności, narazi go na koszta lub jest technicznie niemożliwe (np. poprzez niewystarczającą moc urządzenia).

Jeśli przedsiębiorca uważa, że jego konkurent uniemożliwia mu korzystanie z urządzeń kluczowych, powinien przekazać zawiadomienie o podejrzeniu stosowania praktyk ograniczających konkurencję do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Na mocy tego zawiadomienia Prezes Urzędu może wszcząć postępowanie

Na jedno z miejskich przedsiębiorstw komunikacyjnych została nałożona kara w wysokości ponad 12.000 zł za pobieranie niewspółmiernie wysokich opłat za korzystanie z przystanków od prywatnych przewoźników. Opłaty miały być wyrazem partycypacji w kosztach utrzymania przystanków, zaś w gruncie rzeczy przedsiębiorcy byli zmuszeni płacić za możliwość zatrzymania się i zawieszenia na wiatach swoich rozkładów jazdy. Wszystkie przystanki należały do gminy, która nieodpłatnie udostępniła je ukaranemu przedsiębiorstwu komunikacyjnemu. (nr decyzji RKR -29/2009).

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...