Porozumienia przedsiębiorców - porozumienia dyskryminacyjne i przetargowe

Martyna Wosion
rozwiń więcej
Porozumienia przedsiębiorców - porozumienia dyskryminacyjne i przetargowe / inforCMS
Porozumienia dyskryminacyjne i przetargowe to kolejne rodzaje praktyk ograniczających konkurencję. O ile działania dyskryminacyjne są stosunkowo powszechne, ale i łatwe do wykrycia, o tyle zawieranie porozumień przetargowych jest uważane za wybitnie naganne.

Porozumienia dyskryminacyjne

Porozumienia dyskryminacyjne narzucają niejednolite warunki umów i współpracy dla różnych uczestników rynku. Oczywiście samo zróżnicowanie oferty jest naturalnym elementem praktyk handlowych – stąd konieczność, by kontrahenci znajdowali się w relatywnie porównywalnej sytuacji. 

Dopuszczalne jest oferowanie innej ceny dla kontrahentów, którzy chcą zakupić 10 kg surowca i zaproponowanie rabatu dla przedsiębiorcy, który reflektuje zakup jednej tony i jednocześnie chce nawiązać stałą współpracę. Udzielanie rabatów i dbanie o pozytywne relacje ze stałymi klientami są podstawowymi zasadami handlu i UOKiK nie widzi nic złego w tego rodzaju praktykach.

Porozumienia dyskryminacyjne mają zazwyczaj na celu stworzenie uciążliwych warunków dla określonych konkurentów, a co za tym idzie wyraźne utrudnianie im dostępu do rynku. Takie zabiegi prowadzą oczywiście do osłabienia konkurencji, a jeśli przedsiębiorcy zawrą dodatkowo porozumienie podziałowe, może dojść nawet do osiągnięcia pozycji monopolisty na danym rynku. 

Polecamy serwis: Zakładam firmę

Porozumienia dyskryminacyjne mogą dotyczyć relacji wertykalnych, czyli na różnych rynkach właściwych (np. między dostawcą, a przedsiębiorcą) lub przybrać formę bojkotu. 

Przeczytaj też: Jak wygląda bojkot w prawie konkurencji?

Porozumienia przetargowe

Porozumienia przetargowe są szczególnym rodzajem porozumień, ponieważ są zdecydowanie bardziej przemyślane i wyrachowane. W tego rodzaju uzgodnieniach dzielą między siebie prawo do uczestnictwa w przetargach. 

Przedsiębiorca A rezygnuje z udziału w przetargu na rzecz przedsiębiorcy B, w zamian za to, że miesiąc później przedsiębiorca B nie weźmie udziału w innym przetargu. Innym przykładem może być ustalenie między przedsiębiorcami, że jeden z nich bierze udział tylko w przetargach organizowanych na terenie gminy C, a drugi na terenie gminy D. 

Szczególnie naganne są praktyki ustalania dodatkowych ofert, stanowiących uzupełnienie dla właściwego przetargu. Oferty te są efektem „zmów przetargowych”.

Niewątpliwie porozumienia przetargowe są bardzo szkodliwe i godzą w istotę samego przetargu, którego zasadniczym celem jest wybranie najkorzystniejszej oferty, zgodnie z założeniami konkurencyjnego współzawodnictwa.

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...