Dofinansowanie wypoczynku zatrudnionych pracowników - rozliczenie podatkowe

dofinansowanie urlopu pracownika / Fotolia
Pracodawca ma możliwość dofinansowania wypoczynku swoich pracowników, członków ich rodzin oraz emerytów i rencistów. Wsparcie to może pochodzić z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS), a nawet ze środków obrotowych firmy. W zależności od źródła jego pochodzenia, wysokości oraz przeznaczenia, udzielenie takiej pomocy wywoła różne skutki podatkowo-składkowe.

Fundusz lub świadczenie urlopowe

ZFŚS tworzą pracodawcy, którzy:

  • według stanu na dzień 1 stycznia danego roku zatrudniają co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty;
  • prowadzą działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Uwaga!

Zgodnie ze stanem na dzień 1 stycznia danego roku pracodawcy zatrudniający mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mogą tworzyć fundusz lub wypłacać świadczenie urlopowe.

Koszty podatkowe pracodawcy

Do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć:

  • wpłacone kwoty odpisów na ZFŚS,
  • wypłacone kwoty świadczeń urlopowych.

Jak rozliczyć zakup okularów dla pracownika?

Uwaga!

Wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o ZFŚS, nie można uznać za koszty uzyskania przychodu.

Dofinansowanie do wypoczynku pracownika a podatek dochodowy

Za przychód ze stosunku pracy można uznać każdą wypłatę pieniężną oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze lub ich ekwiwalenty, niezależnie od źródła finansowania tych wypłat i świadczeń. W rezultacie oznacza to, że opodatkowaniu podlega cała kwota dofinansowania, pochodząca ze środków obrotowych pracodawcy. Za wolną od podatku dochodowego można natomiast uznać wartość otrzymanych przez zatrudnionego świadczeń rzeczowych i pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków ZFŚS lub funduszy związków zawodowych, pod warunkiem, że łączna wysokość nie przekracza w roku podatkowym 380 zł.

Zasady naliczania urlopu wypoczynkowego

Uwaga!

Znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi (bony, talony i inne) nie są traktowane jako świadczenia rzeczowe.

Dopłaty do wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie (wczasy, kolonie, obozy i zimowiska, pobyt w sanatorium itp. oraz przejazdy związane z wypoczynkiem) są w całości zwolnione od podatku, jeśli dofinansowanie pochodzi z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W przypadku korzystania z innych źródeł - jak środki obrotowe pracodawcy - ulga dotyczy tylko kwoty nieprzekraczającej w roku podatkowym 760 zł.

Odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji

Dofinansowanie do wypoczynku a składki ZUS

Dofinansowanie do wypoczynku pracownika lub jego rodziny dokonane ze środków ZFŚS nie podlega oskładkowaniu. Wprost przeciwny skutek powstaje w sytuacji, gdy dopłaty pochodzą ze środków obrotowych pracodawcy, niezależnie od kwoty i przeznaczenia.

Uwaga!

Świadczenia urlopowe nie podlegają składce na ubezpieczenie społeczne pracowników.


Poniższa tabela stanowi podsumowanie kwestii podatkowo-składkowych dofinansowania do wypoczynku pracowników i ich rodzin przez pracodawcę.

Źródło pochodzenia kwoty dofinansowania do wypoczynku pracownika:

PODATEK DOCHODOWY

SKŁADKI ZUS

  • ze środków obrotowych pracodawcy

- cała kwota dopłaty podlega opodatkowaniu

- wartość dofinansowania stanowi podstawę wymiaru składek społecznych, niezależnie od innych czynników

  • z funduszu

- zwolnienie z podatku dotyczy kwoty nieprzekraczającej w roku podatkowym 380 zł

- nie podlega oskładkowaniu

Ustalając podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne, należy kierować się tymi samymi regułami.

wfirma.pl
wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.
rozwiń więcej
Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...