Obowiązki pracodawcy przy zatrudnianiu młodocianych

Joanna Kuzub
rozwiń więcej
Obowiązki pracodawcy przy zatrudnianiu młodocianych. / Fot. Fotolia / Fotolia
Pracodawca, który zamierza zatrudnić młodocianego pracownika powinien pamiętać o wypełnieniu dodatkowych obowiązków. Jakich wymogów prawnych musi przestrzegać pracodawca przy zatrudnianiu młodocianych?

Aby móc rzeczowo przedstawić wymagania stawiane pracodawcom, którzy zamierzają zatrudnić osoby młodociane, należy zdefiniować status tych ostatnich. Przepisy prawa pracy robią to dokładnie. Kogo więc nazywamy pracownikiem młodocianym? Zgodnie z Kodeksem pracy jest to osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18. roku życia. Warunkiem zatrudnienia młodocianego jest ukończenie przez niego co najmniej gimnazjum oraz przedstawienie świadectwa lekarskiego stwierdzającego, że praca danego rodzaju nie zagraża jego zdrowiu. Dodatkowo należy pamiętać o tym, iż młodociani nieposiadający kwalifikacji zawodowych mogą być zatrudniani tylko w celu przygotowania zawodowego.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zatrudnienie osoby w wieku poniżej 16 lat

Zatrudnianie osoby, która nie ukończyła 16. roku życia, jest zabronione. Od każdej jednak zasady na ogół znajdziemy jakiś wyjątek, tak też jest w tym przypadku. Przepisy prawa pozwalają na wykonywanie pracy lub innych zajęć zarobkowych przez dziecko do ukończenia przez nie 16. roku życia, ale jedynie na rzecz podmiotu prowadzącego działalność kulturalną, artystyczną, sportową lub reklamową. W takiej sytuacji wymagana jest uprzednia zgoda opiekuna dziecka lub przedstawiciela ustawowego oraz zezwolenie właściwego inspektora pracy.

Wyjątki od powyższej reguły zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 5 grudnia 2002 r. w sprawie przypadków, w których wyjątkowo jest dopuszczalne zatrudnianie młodocianych, którzy nie ukończyli gimnazjum, osób niemających 16 lat, które ukończyły gimnazjum, oraz osób niemających 16 lat, które nie ukończyły gimnazjum.

Czas pracy

Czas pracy młodocianego uzależniony jest od jego wieku. Dla młodocianego w wieku do 16 lat czas pracy nie może przekraczać 6 godzin na dobę, a dla tych powyżej 16. roku życia - 8 godzin na dobę. Pracodawca powinien pamiętać również o tym, że do czasu pracy młodego pracownika wlicza się także czas nauki w wymiarze wynikającym z obowiązkowego programu zajęć szkolnych - bez względu na to, czy odbywa się ona w godzinach pracy czy też nie. Kodeks pracy bezwzględnie zabrania pracować młodocianym w godzinach nadliczbowych oraz w porze nocnej, która przypada pomiędzy godziną 22.00 a 6.00 rano.

Czas pracy osób niepełnosprawnych po zmianach

Odpoczynek

Z racji wieku, kodeks zapewnia młodocianym również dłuższe niż pracownikowi pełnoletniemu okresy odpoczynku. Przerwa w pracy, obejmująca porę nocną, powinna trwać nie mniej niż 14 godzin, ponadto pracownik młodociany w każdym tygodniu powinien mieć zapewniony  48-godzinny, nieprzerwany odpoczynek, obejmujący niedzielę.

Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy młodocianego jest dłuższy niż 4,5 godziny, to pracodawca zobowiązany jest wprowadzić przerwę w pracy trwającą nieprzerwanie 30 minut. Oczywiście przerwa ta wliczana jest do czasu pracy.

Z upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy młodociany otrzymuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 12 dni roboczych, a po roku pula jego dni urlopowych wzrasta do 26 dni roboczych. Jednak w roku kalendarzowym, w którym młodociany pracownik kończy 18 lat, przysługuje mu prawo do urlopu w wymiarze 20 dni, jeżeli prawo do urlopu uzyskał przed ukończeniem 18 lat.

Pracodawca dodatkowo zobowiązany jest udzielić młodocianemu, uczęszczającemu do szkoły, urlopu w okresie ferii szkolnych. Jeśli młodociany nie nabył jeszcze prawa do urlopu, to na jego wniosek pracodawca może udzielić urlopu w okresie ferii szkolnych zaliczkowo. W przypadku zaś młodocianego, ucznia szkoły dla pracujących, na jego wniosek pracodawca zobowiązany jest w okresie ferii szkolnych udzielić urlopu bezpłatnego w wymiarze nieprzekraczającym łącznie z urlopem wypoczynkowym 2 miesięcy. Okres tego urlopu bezpłatnego wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Pracownik młodociany zobowiązany jest poddać się badaniom wstępnym przed podpisaniem umowy o pracę, a w tracie trwania stosunku pracy  badaniom okresowym i kontrolnym. Pracodawca, pomimo tego, że umowę o pracę zawiera z młodocianym, zobowiązany jest poinformować opiekunów prawnych o ryzyku zawodowym, wiążącym się z wykonywaną przez młodocianego pracą oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami.

Prawo pracownika do urlopu wypoczynkowego

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...