Przechowywanie dokumentów fiskalnych

dokumenty fiskalne
Obowiązek sporządzania fiskalnych raportów: dobowych oraz miesięcznych występuje w momencie wystąpienia sprzedaży, która podlega, z mocy prawa, obowiązkowi ewidencjonowania przy pomocy kasy rejestrującej. Brak takiej sprzedaży w danym okresie oznacza, że obrót i kwota podatku VAT należnego wynoszą zero. Wówczas podatnik nie ma obowiązku sporządzenia raportu dobowego.

Przepisy podatkowe w sposób dokładny precyzują, które dokumenty przedsiębiorca jest obowiązany przechowywać. Oto najważniejsze z nich:

  • Księga Przychodów i Rozchodów - stanowi podstawę do wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy. Należy regularnie ją drukować - do 20 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni;
  • Faktury sprzedażowe i kosztowe - z początkiem 2014 roku wszyscy przedsiębiorcy mają obowiązek wystawiać faktury;
  • Potwierdzenia zapłaty - w niektórych sytuacjach do prawidłowego udokumentowania poniesione wydatku wystarczy np. potwierdzenie przelewu (wyciąg bankowy) czy paragony;
  • Dokumenty związane z rejestrowaniem operacji za pomocą kasy fiskalnej - np. raport z kasy fiskalnej;
  • Deklaracje i rejestry VAT - obowiązkiem płatnika VAT jest sporządzania, przechowywanie oraz przesyłanie deklaracji związanych z podatkiem VAT;
  • Ewidencje środków trwałych oraz wyposażenia; 

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Polecamy: Nowe obowiązki dla prowadzących księgę przychodów i rozchodów

Przechowywanie dokumentów fiskalnych - jak długo?

Podatnicy prowadzący ewidencję sprzedaży za pomocą kas zobowiązani są do przechowywania kopii dokumentów kasowych przez 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Jest to termin przedawnienia zobowiązania podatkowego. Przykładowo dokumenty, które posłużyły do wypełnienia zeznania PIT za 2014 rok, należy przechowywać do końca 2019 roku.

Przechowywanie dokumentów fiskalnych - gdzie?

W odniesieniu do kas stacjonarnych podatnicy są obowiązani do przechowywania książki kas, a także programów do ich obsługiwania w miejscu ich użytkowania. Co do zasady jest nim siedziba firmy. Przepisy jednak dopuszczają możliwość archiwizowania dokumentów księgowych poza jednostką, w przypadku gdy zostaną przekazane jednostce świadczącej usługi w zakresie przechowywania dokumentów np. biuru rachunkowemu bądź firmie zajmującej się archiwizowaniem dokumentów.

Rozliczenie VAT przy odwrotnym obciążeniu w praktyce

Przechowywane dokumenty należy przede wszystkim zabezpieczyć przed uszkodzeniem lub całkowity zniszczeniem. Dodatkowo trzeba chronić je przed nieupoważnionym rozpowszechnieniem. Najlepszym sposobem na archiwizację jest podział dokumentów na poszczególne okresy rozliczeniowe, aby w łatwy i szybki sposób można je było odnaleźć w razie kontroli.

Przepisy nie poruszają kwestii postępowania z dokumentami po upływie 5-letniego okresu przechowywania. Co do zasady przedsiębiorca może podjąć decyzję o likwidacji dokumentacji oraz sposobie jej zniszczenia. Jednakże wraz z rozpoczęciem procesu likwidacji należy sporządzić odpowiedni protokół zawierający szczegółowy opis niszczonych dokumentów wraz z podpisem osób odpowiedzialnych za ich zniszczenie.

Sprzedaż środków trwałych a procedura VAT marża

wfirma.pl
wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.
rozwiń więcej
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...