Skutki podatkowe nabycia przedsiębiorstwa w spadku

Monika Pązik
rozwiń więcej
Skutki podatkowe nabycia przedsiębiorstwa w spadku. / Fot. Fotolia / Fotolia
Z chwilą śmierci spadkodawcy będącego właścicielem przedsiębiorstwa, jego firma wejdzie w skład masy spadkowej. Spadkobiercy powinni jednak dokładnie przemyśleć przyjęcie spadku, gdyż wraz z samym przedsiębiorstwem przejmują również długi spadkowe spadkodawcy. Oznacza to, że będą również odpowiadać za wszystkie zobowiązania związane z prowadzeniem firmy. W takim przypadku spadkobierca zobowiązany będzie uregulować wszelkie zaległe należności.

Przyjęcie spadku

Kwestię przyjęcia spadku regulują przepisy kodeksu cywilnego. Przepisy ordynacji podatkowej w tym zakresie również odsyłają do regulacji kodeksowych. Zgodnie z art. 922 § 1 k.c. prawa i obowiązki majątkowe zmarłego z chwilą śmierci przechodzą na jedną lub kilka osób. W porozumieniu z art. 98 ordynacji podatkowej dochodzi jednocześnie do sukcesji podatkowej w odniesieniu do wszystkich zobowiązań i zaległości podatkowych. Ustawodawca przedstawia w tym zakresie w szczególności:

  1. zaległości podatkowe,
  2. odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych spadkodawcy,
  3. pobrane, a niewpłacone podatki z tytułu sprawowanej przez spadkodawcę funkcji płatnika lub inkasenta,
  4. niezwrócone przez spadkodawcę zaliczki na naliczony podatek od towarów i usług oraz ich oprocentowanie,
  5. opłatę prolongacyjną;
  6. koszty postępowania podatkowego,
  7. koszty upomnienia i koszty postępowania egzekucyjnego prowadzonego wobec spadkodawcy powstałe do dnia otwarcia spadku.

Skoro zatem zdarza się, że spadkobierca może nabyć drogą spadku długi przedsiębiorcy powinien zastanowić się nad przyjęciem bądź odrzuceniem spadku. Zgodnie z art. 1012 k.c. może on przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności, z dobrodziejstwem inwentarza bądź spadek odrzucić. Oświadczenie o odrzuceniu spadku należy złożyć w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym powołany do spadku dowiedział się o swoim powołaniu. Ważne jest, aby oświadczenie o odrzuceniu złożyła osoba mająca pełną zdolność do czynności prawnych. Skutkiem niezłożenia oświadczenia w terminie jest jednoznaczne z przyjęciem spadku, a to wiąże się z przejęciem długów podatkowych zmarłego przedsiębiorcy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Działalność gospodarcza a dziedziczenie

Kontynuacja działalności

Spadkobierca, który zdecydował się kontynuować działalność spadkodawcy powinien w miarę sprawnie dopełnić wszystkich formalności związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Przede wszystkim, jeżeli spadkobierca do tej pory nie prowadził działalności powinien zarejestrować ją w CEIDG. Ponadto powinien powiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze rozliczania się z podatku VAT. Zgodnie z art. 96 ust. 6 i 7 ustawy o VAT spadkobierca powinien poinformować o zamiarze zaprzestania wykonywania działalności w wyniku śmierci podatnika VAT. Wówczas naczelnik wykreśli podatnika z rejestru VAT. Obowiązek ten nie będzie miał miejsca, jeżeli spadkodawca był zwolniony z opłacania VAT. Jeżeli spadkodawcy przysługiwały prawa o charakterze niemajątkowym w związku z prowadzoną działalnością, przechodzą one na spadkobiercę, w tym zawiadomienie o zrzeczeniu się opodatkowania na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz zgłoszenie żądania o przeprowadzenie postępowania podatkowego. Jeżeli spadkodawca zatrudniał w firmie pracowników, spadkobierca będzie zobowiązany uregulować zaliczki na podatek dochodowy pracowników.

Czy dotacja unijna może być dziedziczona?

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...