Kryptowaluty bez PCC od lipca 2018 r.

ONISZCZUK & ASSOCIATES
Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.
rozwiń więcej
Kryptowaluty bez PCC /Fot. Fotolia
Z dniem 13 lipca 2018 r. w życie weszło nowe rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) od umowy sprzedaży lub zamiany kryptowaluty. Zaniechanie poboru podatku ma zastosowanie do umowy sprzedaży lub zamiany waluty wirtualnej dokonanych od dnia wejścia w życie rozporządzenia do dnia 30 czerwca 2019 r. Zakres czasowy nowego zwolnienia budzi jednak kontrowersje.

Do tej pory inwestorzy musieli rozliczyć się z każdej transakcji poprzez wypełnienie deklaracji PCC i zapłacenie podatku w wysokości 1% wartości rynkowej kryptowaluty. W konsekwencji w niektórych przypadkach zobowiązania podatkowe z tytułu PCC były nieproporcjonalnie wysokie i mogły nawet przekraczać rynkową wartość posiadanych kryptowalut. Z pomocą w tej kwestii przychodzi rozporządzenie Ministra Finansów z 11 lipca 2018 r., w którym przewidziano zaniechanie poboru podatku PCC od podatników nabywających w drodze umowy sprzedaży lub zamiany walutę wirtualną, o której mowa w art. 2 ust. 2 pkt 26 ustawy z 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz. U. z 2018 r., poz. 723 i 1075). Samo zaniechanie będzie mieć zastosowanie od 13 lipca 2018 do 30 czerwca 2019 r.

Nowe rozporządzenie stanowi odpowiedź Ministerstwa Finansów na liczne kontrowersje związane z linią orzeczniczą sądów w sprawie opodatkowania obrotu walutą wirtualną podatkiem PCC. Sądy uznają, że obrót kryptowalutami na podstawie umowy sprzedaży lub zamiany powinien być przedmiotem podatku od czynności cywilnoprawnych. Cyfrowe waluty zostały bowiem w sądowym orzecznictwie zakwalifikowane jako prawa majątkowe. Takie stanowisko wyraża m.in. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 6 marca 2018 r. (sygn. akt – II FSK 488/16).

Polecamy: Jak stosować split payment (PDF)

W uzasadnieniu projektu nowego rozporządzenia resort finansów wskazał, że „stosowanie ścisłej wykładni przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych może skutkować nałożeniem na podatników obowiązków niemożliwych do wykonania, prowadzących w wielu przypadkach do konfiskaty majątku, a tym samym naruszeniem konstytucyjnej zasady dotyczącej prawa do ochrony własności.” Ministerstwo Finansów stoi na stanowisku, że specyfika tego rynku i fakt zawierania licznych umów może w niektórych przypadkach prowadzić do tego, że zobowiązania podatkowe z tytułu PCC będą nawet większe od wartości posiadanych przez danego podatnika walut wirtualnych, dlatego potrzebne są nowe rozwiązania. Zgodnie z informacjami podanymi przez Ministerstwo Finansów, w dalszym ciągu trwają prace nad rozwiązaniami systemowymi, które unormują cały rynek kryptowalut, także na gruncie podatkowym.

Zdaniem ekspertów, zaniechanie poboru podatku PCC to krok w stronę normalizacji sytuacji prawno-podatkowej rynku kryptowalut, ale jednocześnie podatnicy, którzy zawierali umowy sprzedaży/wymiany kryptowalut przed wejściem w życie rozporządzenia, znaleźli się w niekorzystnej pozycji. Nie skorzystają oni z nowego zwolnienia, bowiem nie obejmuje ono umów sprzedaży/zamiany walut wirtualnych, które zostały zawarte przed datą 13 lipca 2018 r.

autor: radca prawny Paulina Piekarska

Zobacz: Finanse

Moja firma
Posiedzenie RPP: Jaki poziom stóp procentowych NBP
03 lip 2024

Zakończyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. RPP utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie – podał w komunikacie Narodowy Bank Polski.

Wyższe cła na rosyjskie i białoruskie zboża i inne produkty rolne już obowiązują [Lista produktów]
02 lip 2024

W dniu 1 lipca 2024 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Unii Europejskiej podwyższające cła na rosyjskie i białoruskie zboża, nasiona oleiste i produkty pochodne, a także inne produkty.

Cyberbezpieczeństwo w polskich firmach - nie jest zbyt dobrze
02 lip 2024

Polskie firmy powinny poważnie zadbać o swoje cyberbezpieczeństwo. Z nowego raportu Eurostatu „Cyfryzacja w Europie” wynika, że Polska znajduje się na drugim miejscu pod względem liczby firm, w których cyfrowe bezpieczeństwo zostało naruszone. 3 na 10 przebadanych organizacji z Polski zgłosiło przynajmniej jeden tego typu incydent.  

Te metody sprawdzą się w nauce języków obcych
02 lip 2024

Jakie metody najlepiej sprawdzają się w nauce wymowy języków obcych? Czy oglądanie filmów wystarczy? Podpowiadają eksperci z platformy do nauki języków.

Pszenica, kukurydza i rzepak - notowania cen
01 lip 2024

Pszenica, kukurydza i rzepak na europejskim rynku - notowania cen w czerwcu 2024 r.

Patent lidera. Dlaczego rozwój menedżera jest koniecznością w niepewnych czasach? Pobierz BEZPŁATNIE wydanie specjalne "Menedżer ODnowa"
01 lip 2024

Wyobraź sobie statek w środku burzy, którym dowodzi kapitan nieznający nowoczesnych narzędzi nawigacyjnych ani technik zarządzania załogą, która w dodatku nie ma do niego zaufania. Czy powierzyłbyś swój statek takiej osobie? Jakie są szanse, że doprowadzi go ona do celu? Podobnie jak w żegludze, świat biznesu wymaga od menedżerów ciągłego doskonalenia i nauki. W dzisiejszych czasach, gdy zmiany są jedyną stałą, wygląda na to, że rozwój menedżera stał się czymś więcej niż opcją – jest absolutną koniecznością. Bezpłatne wydanie specjalne "Menedżer ODnowa" jest już dostępne do pobrania. 

Czego najbardziej boją się Polacy? Drugie miejsce zaskakuje
28 cze 2024

93,9% społeczeństwa boi się przynajmniej jednego spośród 37 możliwych czarnych scenariuszy. Tak wynika z raportu „Bieżące lęki i obawy Polaków”. Czego Polacy boją się najbardziej?

Ochrona budżetu i środowiska. Firmy coraz częściej naprawiają sprzęty, zamiast wymieniać je na nowe
27 cze 2024

95 proc. uszkodzonych urządzeń elektronicznych można przywrócić do pełnej sprawności, a średni czas naprawy telefonu lub laptopa to zaledwie 48 godzin. Filozofia “napraw zamiast wyrzucać” redukuje liczbę odpadów i zapewnia firmom oszczędności, ale jej wykorzystanie wymaga przyjęcia cyrkularnego modelu biznesowego. Jak to zrobić?   

Zmiany dla małych firm od 1 stycznia 2025 r. Chodzi o zwolnienia z VAT
26 cze 2024

Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w państwach Unii Europejskiej, niezależnie od kraju, w którym mają swoją siedzibę. Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, opracowany przez Ministerstwo Finansów, zakłada wprowadzenie szczególnej procedury zwolnień dla małych przedsiębiorstw.

Jakie narzędzia oparte na sztucznej inteligencji są najczęściej wykorzystywane przez firmy?
26 cze 2024

Z generatywną sztuczną inteligencją spotkała się już większość firm. Tak wynika z raportu firmy konsultingowej Bain & Company. Teraz przyszedł czas na kolejne etapy wdrażania tej technologii. 

pokaż więcej
Proszę czekać...