Jak zatrudnić polskiego pracownika w czeskiej firmie

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Pradze
rozwiń więcej
Jak zatrudnić polskiego pracownika w czeskiej firmie
Jeżeli zdecydowaliśmy się na prowadzenie działalności gospodarczej w Czechach możemy spotkać się z koniecznością zatrudnienia pracownika zagranicznego np. Polaka. Jakie zasady rządzą regułami przyjmowania takich osób do pracy?

Stosunki pracy pomiędzy pracownikami zagranicznymi oraz ich czeskimi pracodawcami reguluje Kodeks pracy (ustawa nr 262/2006 Sb.) oraz pozostałe przepisy dotyczące zatrudnienia obowiązujące obywateli RCz. W przypadku zatrudniania pracowników zagranicznych Kodeks pracy RCz (KP) zezwala na odstępstwa wynikające z międzynarodowego prawa prywatnego. Warunki zatrudnienia pracowników zagranicznych określa ustawa o zatrudnieniu, według której obcokrajowcy (za wyjątkiem obywateli krajów UE/EOG) mogą być zatrudnieni na terenie Republiki Czeskiej pod warunkiem uzyskania zezwolenia na pracę oraz zezwolenia na pobyt.

Stosunki pracy pomiędzy pracownikami oddelegowanymi (wysłanymi) do pracy na terytorium Republiki Czeskiej a ich zagranicznymi pracodawcami regulują przepisy kraju siedziby przedsiębiorstwa wysyłającego. Pracownicy oddelegowani z krajów trzecich (za wyjątkiem obywateli UE/EOG) mogą podjąć pracę na terenie RCz po uzyskaniu zezwolenia na pracę oraz zezwolenia na pobyt.

Zgodnie z § 319 KP, pracownika z innego kraju UE wysłanego do pracy na terytorium RCz w ramach transgranicznego świadczenia usług, obowiązują czeskie przepisy prawa pracy w zakresie:
a) maksymalnego czasu pracy i minimalnego okresu odpoczynku,
b) minimalnej długości urlopu w roku kalendarzowym lub proporcjonalnej jego części,
c) minimalnego wynagrodzenia oraz dodatkowych świadczeń za godziny nadliczbowe,
d) bezpieczeństwa i ochrony zdrowia przy pracy,
e) warunków pracy kobiet w ciąży, kobiet karmiących oraz matek do dziewięciu
miesięcy po urodzeniu dziecka, jak też kobiet młodocianych,
f) równouprawnienia kobiet i mężczyzn oraz zakazu dyskryminacji,
g) warunków pracy przy zatrudnieniu za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej.

Polecamy: Jak otworzyć oddział osoby zagranicznej w Czechach

Wyżej wymienione przepisy nie są stosowane, o ile analogiczne przepisy w kraju wysyłającym okażą się korzystniejsze dla pracownika.

Postanowień określonych pod lit. b) i c) nie stosuje się również jeżeli okres pracy pracownika wysłanego nie przekroczy 30 dni w danym roku kalendarzowym, za wyjątkiem oddelegowania do realizacji usług transgranicznych przez agencje pracy tymczasowej. 

Polecamy: Jak założyć spółkę z o.o. w Czechach

Moja firma
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

pokaż więcej
Proszę czekać...