Jakie korzyści dla przedsiębiorcy przynosi spółka cypryjska

Paulina Sojczyńska
rozwiń więcej
Jakie korzyści dla przedsiębiorcy przynosi spółka cypryjska
Założenie spółki na Cyprze, jak w każdym innym raju podatkowym, wiąże się z pewnym ryzykiem, ale przedsiębiorca, który ma żyłkę do interesów i ryzykować się nie boi, powinien rozważyć możliwość inwestycji w tym kraju. Obecnie coraz więcej polskich przedsiębiorców czerpie zyski z takiej formy prowadzenia działalności, jak spółka cypryjska. Dlaczego? Co sprawia, że Cypr jest atrakcyjnym miejscem?

Przede wszystkim – eldorado podatkowe

Cypr to nie tylko wyspa z pięknymi krajobrazami, gdzie można spędzić wspaniałe wakacje, ale także kwitnące centrum biznesowo – handlowe. To kraj o dobrze rozwiniętej infrastrukturze i wyspecjalizowanych usługach finansowych. Liberalny system podatkowy i niskie stawki kuszą polskich inwestorów, a dodatkowo dzięki korzystnym warunkom umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Cyprem, przedsiębiorca ma możliwość zminimalizowania świadczeń podatkowych.

Umowa stanowi, że dochody spółki, rezydującej na Cyprze, objęte są stawką w wysokości 10%. Ponadto, zwolnieniu podlegają m. in. dywidendy spółki wypłacane wspólnikom, zyski z papierów wartościowych, odsetki z lokat i rachunków zakładanych na Cyprze. Co więcej, w kwestii VAT-u, sytuacja jest zbliżona do polskich realiów. Jedyną znaczną różnicą jest wysokość cypryjskiej stawki, która wynosi 15%. Nie da się ukryć, że zakładając taką spółkę, polski inwestor korzysta z szeregu „dobroci fiskalnych”.

Trzeba jednak wiedzieć, że opłacalność takiego przedsięwzięcia jest uzależniona w dużej mierze od praktycznej wiedzy prawniczej, więc przed podjęciem jakichkolwiek działań należy zasięgnąć porady specjalisty.

Polecamy: Co stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa

Podatki a może coś jeszcze

Oprócz korzyści podatkowych spółka cypryjska gwarantuje również wysokie standardy ochrony tajemnicy handlowej. Ze względu na fakt, iż Cypr jest zaliczany do krajów o dużym poszanowaniu wolności obywatelskich, znaczną uwagę przywiązuję się tam do prywatności i poufności w biznesie. Zapewnienie tajemnicy handlowej jest sprawą pierwszorzędną.

Na dodatek przyjazne formalności

Cypryjski system prawny jest skonstruowany w bardzo przyjazny sposób i proponuje szereg elastycznych przepisów, których nie znajdzie się w polskim kodeksie spółek handlowych. Przykładowo walne zgromadzenia wspólników spółki cypryjskiej może odbywać się zagranicą albo w zarządzie spółki może zasiadać osoba prawna. Przemyślane przepisy sprzyjają wzrostowi liczby polskich inwestycji na wyspie.

Cypr zaliczany jest przez inwestorów do grupy liderów w zakresie czynienia prawa handlowego bardziej przystępnym dla przedsiębiorców.

Polecamy: serwis Zakładam firmę

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...