Jak zostać rzemieślnikiem w Niemczech

WPHI Konsulatu Generalnego RP w Kolonii
rozwiń więcej
Jak zostać rzemieślnikiem w Niemczech

Czujesz, ze masz fach w ręku i uważasz, że warto świadczyć swoje usługi w Niemczech? Dowiedz się jakim wymaganiom musisz sprostać, aby otworzyć własny warsztat w państwie naszych zachodnich sąsiadów.

Wykonywanie rzemiosła na terenie Niemiec uregulowane jest Ustawą o Rzemiośle (Handwerksordnung). W ustawie uregulowane są przede wszystkim ograniczenia w dopuszczeniu do zawodu rzemieślniczego. Poszczególne rzemiosła rozróżnia się w następujący sposób:

- rzemiosła wymagające pozwolenia opisane w załączniku A do Ustawy o Rzemiośle;

- wolne rzemiosła lub zawody zbliżone do rzemiosła wymienione w załączniku B1 i B2 Ustawy o Rzemiośle.

Polecamy: Co oznacza swoboda zakładania i prowadzenia działalności

Wykonywanie rzemiosła wymagającego pozwolenia

Osoba zamierzająca wykonywać samodzielnie rzemiosło wymagające pozwolenia musi być wpisana do rejestru (Handwerksrolle) w odpowiedniej izbie rzemieślniczej. Zasadniczo wpisanie do rejestru izby rzemieślniczej wymaga posiadania odpowiedniego certyfikatu o zdaniu egzaminu mistrzowskiego. Tym samym rzemieślnik musi być w posiadaniu niemieckiego tytułu mistrzowskiego.

Ustawa o Rzemiośle przewiduje jednak także inne możliwości wpisania się do rejestru izby rzemieślniczej, jeżeli dany rzemieślnik nie jest w posiadaniu niemieckiego tytułu mistrzowskiego.

Odpowiednie uregulowania istnieją dla:

  • przedstawicieli innych grup zawodowych, jak na przykład techników lub inżynierów, których wykształcenie zawodowe odpowiada rzemiosłu wymagającemu pozwolenia;
  • doświadczonych czeladników posiadających sześcioletni staż zawodowy w danym rzemiośle, z czego cztery lata na stanowisku kierowniczym;
  • rzemieślników wpisanych już do rejestru izby rzemieślniczej innego rzemiosła, jeżeli są oni w stanie wykazać umiejętności i kwalifikacje konieczne do wykonywania nowego rzemiosła;
  • osób, które wprawdzie mogą wykazać się umiejętnościami koniecznymi do samodzielnego wykonywania rzemiosła wymagającego pozwolenia, dla których jednak przystąpienie do odpowiedniego egzaminu mistrzowskiego stanowi nadmierne obciążenie.

Zezwolenie na zasadzie wyjątku dla obywateli Unii Europejskiej

Dla polskich rzemieślników zamierzających samodzielnie wykonywać rzemiosło w Niemczech istnieje ponadto możliwość uzyskania tak zwanego zezwolenia na zasadzie wyjątku według § 9 ustęp 1, zdanie 1, nr 1 Ustawy o Rzemiośle (Handwerksordnung) w połączeniu z Europejskim Rozporządzeniem Rzemieślniczym (EU/EWR-Handwerksverordnung).

Zobacz: Jak uzyskać zezwolenie na zasadzie wyjątku dla polskich rzemieślników

Dopuszczenie do rzemiosła przez zatrudnienie mistrza

Ponadto istnieje możliwość wykonywania rzemiosła wymagającego pozwolenia według załącznika A do Ustawy o Rzemiośle, jeżeli właściciel zakładu wprawdzie nie posiada tytułu mistrzowskiego, ale na stanowisku kierownika zakładu zatrudniona jest osoba posiadająca taki tytuł.

Wykonywanie rzemiosła lub zawodów pokrewnych niewymagających pozwolenia nie jest uwarunkowane spełnieniem specjalnych wymogów, jednakże taką działalność należy zgłosić we właściwej izbie rzemieślniczej.

Proste prace rzemieślnicze

Jeżeli rzemieślnik zamierza świadczyć jedynie proste usługi rzemieślnicze nienależące do istotnego elementu rzemiosła, nie musi spełniać specjalnych warunków. Natomiast nie można wykonywać kilku takich prac, jeżeli w sumie stanowią one istotny element rzemiosła wymagającego pozwolenie.

Do tego typu prac rzemieślniczych można zaliczyć takie, których można się nauczyć w ciągu maksymalnie 3 miesięcy. Zalecane jest powiadomienie właściwej izby rzemieślniczej o zamierzonej czynności w celu wyjaśnienia z góry wszelkich wątpliwości.

Polecamy: Czym są obowiązkowe członkostwa

Moja firma
Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

pokaż więcej
Proszę czekać...