Słaby bilans roczny to nie koniec świata

bilans / Fotolia
„Window dressing” to nie mydlenie oczu. Eksperci przekonują, że dobierając odpowiednie narzędzia firma może poprawić wskaźniki, ale również realnie wpłynąć na poprawę firmowych finansów. Roczny bilans to cenna informacja dla potencjalnych kontrahentów i inwestorów. Ma wpływ na kursy akcji spółek notowanych na giełdzie, pozyskanie partnerów biznesowych oraz ocenę zdolności kredytowej firmy.

Dla wyników szczególnym obciążeniem są przeterminowane należności. Firmy zobligowane do przedstawiania wyników finansowych starają się przed końcem roku usuwać kłopotliwe pozycje z bilansu. Skrupulatnie porządkują bilanse także spółki z kapitałem zagranicznym, które korzystając z finansowania bankowego muszą utrzymywać wysokie wskaźniki. Na podstawie analizy wyników prezentowanych w rocznych sprawozdaniach analitycy i potencjalni klienci podejmują decyzję o podjęciu współpracy, zawarciu fuzji lub zakupie akcji. Wyniki finansowe są też szczegółowo analizowane przez wywiadownie gospodarcze. Na ich podstawie na zamówienie klientów, banków
i ubezpieczycieli powstają raporty dotyczące sytuacji finansowej prześwietlanych podmiotów. Obciążeniem są przede wszystkim trudno ściągalne należności. Z jednej strony przeterminowane należności negatywnie wpływają na bilans, a przez to wizerunek finansowy firmy, z drugiej wymagają tworzenia odpisów i utrzymywania rezerw finansowych.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Popraw wizerunek, odzyskaj pieniądze

Czyszczenie bilansu gwarantuje firmie przede wszystkim poprawę płynności oraz wielu różnych wskaźników, takich jak np. rotacja należności, zadłużenie kapitałów własnych czy rentowność aktywów. Dla firmy oznacza też brak konieczności tworzenia odpisów i utrzymywania rezerw z powodu posiadania trudno ściągalnych należności. Pomocny jest outsourcing obsługi należności. Firmy z branży oferują wachlarz usług pomocnych w porządkowaniu bilansu. Najszybszym sposobem usunięcia kłopotliwych należności z bilansu jest ich sprzedaż. Poza poprawą bilansu pozwala też odzyskać natychmiast zamrożoną gotówkę. Przeprowadzanie tego rodzaju transakcji nie wymaga deklaracji stałej współpracy i wielu formalności. Jest to więc operacja, którą z powodzeniem można przeprowadzić przed końcem roku obrotowego.

Płynność finansowa firmy – jak o nią dbać?

Warto pomyśleć wcześniej

Windykacja zakończona sukcesem to oczywiście wpływ gotówki na firmowe konto. Przedsiębiorcy rozważając tę opcję powinni jednak nieco wcześnie zlecić jej wykonanie, bo w tym przypadku na rezultaty trzeba dłużej poczekać. Za wyborem tej opcji przemawia również to, że firmy windykacyjne pobierają prowizję od sukcesu, czyli firma ponosi koszty tylko wówczas, gdy należność zostanie odzyskana, a ponadto dzięki ustawie o terminach płatności, jej koszty mogą zostać przerzucone na dłużnika. Jeżeli jednak próba odzyskania gotówki spełznie na niczym to i tak stwierdzenie bezskutecznej egzekucji pozwoli uzyskać firmie zwrot zapłaconego od nich podatku VAT.

Inną usługą wykorzystywaną przez firmy w celu poprawy struktury bilansu i rotacji aktywów jest faktoring. Spieniężenie  należności niewymagalnych podnosi stan gotówki w przedsiębiorstwie nie obniżając jego zdolności kredytowych. Firma, która nie ma stałych potrzeb finansowania może skorzystać jednorazowo z jego wersji uproszczonej.

Usługę porządkowania bilansu ma w swojej ofercie większość firm z branży obrotu wierzytelnościami. Narzędzia dedykowane pozwalają wykonać operacje służące poprawie wyników. Eksperci od zarządzania należnościami przekonują jednak największe korzyści finansowe przyniesie firmie bieżące monitorowanie płatności i zlecenie obsługi należności na wczesnym etapie powstania zatorów.

Koniec z tajemnicą bankową w krajach UE

Autorem tekstu jest Danuta Czapeczko dyrektor ds. marketingu i sprzedaży Pragma Inkaso SA

Moja firma
Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

pokaż więcej
Proszę czekać...