Koniec z tajemnicą bankową w krajach UE

EurActiv.pl
Portal informacyjny
rozwiń więcej
tajemnica bankowa w UE / Fotolia
Ministrowie gospodarki i finansów UE spotkali się 14 października w Luksemburgu, gdzie podjęli decyzję o rozszerzeniu automatycznej wymiany danych bankowych na wszystkie rodzaje operacji. Takie rozwiązanie ma szansę położyć kres części oszustw podatkowych.

Zgodnie z wnioskiem dyrektywy Rady zmieniającej dyrektywę 2011/16/UE w zakresie obowiązkowej automatycznej wymiany informacji w dziedzinie opodatkowania, władze państwowe będą musiały automatycznie wymieniać między sobą informacje bankowe. Zawarto w nim także przepis o tym, że wypłata odsetek dla rezydenta innego kraju będzie opodatkowana zgodnie z prawem wewnętrznym kraju rezydencji podatkowej.

Celem dyrektywy jest walka z oszustwami podatkowymi i uchylaniem się od zobowiązań podatkowych. Jej wejście w życie przewiduje się na marzec 2017 r. Wtedy Austria i Luksemburg, które do tej pory nie zgadzały się na zerwanie z tradycją bezwzględnego zachowywania tajemnicy bankowej, mają wprowadzić automatyczną wymianę danych bankowych. Austria, z uwagi na konieczność technicznego dostosowania systemów, będzie mogła przystąpić do automatycznej wymiany informacji rok później, tj. w 2018 r.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zgodnie z dotychczasową Dyrektywą Rady 2011/16/UE z dnia 15 lutego 2011r. w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania i uchylającą dyrektywę77/799/EWG wyłączone z tajemnicy bankowej były oszczędności, dochody, wynagrodzenie osób na stanowiskach zarządzających, ubezpieczenia, emerytury i dochody z nieruchomości. Nowelizacja dyrektywy rozszerzy ją o dywidendy, zyski kapitałowe i inne przychody finansowe oraz informacje o saldach rachunków bankowych.

Plan inwestycyjny Junckera

Plan Luksemburczyków przewiduje przeznaczenie 300 mld euro na inwestycje w ciągu najbliższych trzech lat przy wykorzystaniu publicznych i prywatnych środków. Ministrowie gospodarki i finansów dwudziestu ośmiu krajów członkowskich UE szukali dziś innych sposobów ożywienia funduszy niż środki z budżetu Wspólnoty. Rada UE powołała grupę roboczą odpowiedzialną za przygotowanie dokładnego planu działania na okres wprowadzania projektu. Na jej czele stoi Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), Komisja Europejska oraz państwa członkowskie. Eksperci przeanalizują sektory, które dostarczają wartość dodaną Unii Europejskiej i wpływają korzystnie na jej konkurencyjność. Poza tym ustalą średnioterminowe projekty priorytetowe oraz trudności, jakie mogą zaistnieć przy wcielaniu ich w życie. Zdaniem Rady UE należy obecnie inwestować w badania naukowe i w innowacje. W tym celu zaleca się wprowadzanie reform usprawniających strategiczne plany rozwojowe oraz wspieranie ośrodków badawczych, instytucji naukowych i technologicznych.

Radar dla firm – kto płaci, kto nie płaci

Warto przypomnieć, że tajemnicę bankową w polskim prawie określa Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997r.,  zgodnie z którą tajemnica bankowa „obejmuje wszystkie informacje dotyczące czynności bankowej, uzyskane w czasie negocjacji, w trakcie zawierania i realizacji umowy, na podstawie której bank tę czynność wykonuje.” Jak widać jest ona ujęta bardzo szeroko i określa zarówno informacje dotyczące banku, jak i jego prywatnych klientów. Zawiera listę wyjątków od obowiązku jej dochowania (np. w przypadku, gdy informacji takiej zażąda sąd, prokurator lub Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej w związku z toczącą się sprawą karną). Obecnie banki w Polsce przestrzegają tajemnicy obrotów i stanów rachunków bankowych (takie informacje przekazują tylko posiadaczom rachunków bankowych oraz upoważnionym przez nich biegłym rewidentom).

Przyjęte w wielu krajach rozwiązania dotyczące tajemnicy bankowej bardzo się różnią. W państwach Europy Zachodniej, gdzie wysoko ceni się prywatność, dostęp różnych organów kontroli obywateli i instytucji do kont bankowych jest ograniczony. Dotyczy to zwłaszcza Szwajcarii, Austrii i Niemiec, gdzie zasady zachowania tajemnicy bankowej są szczególnie rygorystyczne.

Zniesienie tajemnicy bankowej i automatyczna wymiana danych to kwestia poruszana w UE od lat. Ponieważ pod naciskiem państw członkowskich najdłużej opierające się zerwaniu z tradycją Luksemburg i Austria zdecydowały ujawnić swoje dane bankowe wspólny wysiłek instytucji bankowych ma szansę ograniczyć liczbę oszustw podatkowych w Europie.

Kontrahent czy oszust – kto szuka informacji o Twojej firmie

Źródło: www.euractiv.pl - KLIK

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...