Jak walczyć z zatorami płatniczymi?

Agata Mazur
rozwiń więcej
Zatory płatnicze
Zatory płatnicze są postrzegane jako jedna z głównych przeszkód w rozwoju firm w Polsce. Zatory płatnicze najczęściej pojawiają się w okresach zastoju gospodarczego lub też w warunkach dużej inflacji. Jak walczyć z zatorami płatniczymi?

Zator płatniczy to określone zjawisko w obrocie gospodarczym, które polega na kumulacji zadłużeń i przenoszeniu ich na kolejnych, powiązanych ze sobą kontrahentów. Zazwyczaj zaczyna się od tego, iż nabywca nie reguluje opłaty za wykonana usługę swemu zleceniobiorcy. Gdy owe zadłużenie utrzymuje się dłuższy czas powoduje u wykonawcy kłopoty z utrzymaniem płynności finansowej oraz z opłaceniem pracowników co w konsekwencji może prowadzić do problemów z prowadzeniem firmy. W skrajnych przypadkach taka sytuacja prowadzi do wstrzymania regulowania należności przez wykonawcę swoim kontrahentom. A co za tym idzie, przeniesienie części pierwotnego zadłużenia na kolejnego kontrahenta, itd.

Zatory płatnicze

W takiej sytuacji warto się zastanowić, jakie podjąć działania by uniknąć powstania zatoru płatniczego? Należy pamiętać o tym, by przed rozpoczęciem współpracy dokładnie sprawdzić czy potencjalny klient rzetelnie wywiązuje się ze swoich zobowiązań. Śmiało można skorzystać z ogólnopolskiej platformy wymiany informacji jaką jest Krajowy Rejestr Dłużników - umożliwia on uzyskanie rzetelnych informacji o sytuacji finansowej podmiotu gospodarczego. Należy również zadbać o formalności. Istotne jest by zawierane przez nas umowy były niejednostronne i jak najbardziej precyzyjne w zakresie rozliczeń. Ważne jest by na bieżąco gromadzić potrzebną dokumentację, zbierać faktury i podpisy.

Polecamy: Kto może skorzystać z faktoringu?

Co zrobić, gdy w wyniku narastających zobowiązań powstanie zator płatniczy? Otóż, większość przedsiębiorstw, które mają problem z płynnością finansową, ma w zwyczaju ratowanie swej sytuacji kredytem obrotowym. Na własne ryzyko biorą kredyty w banku, zobowiązując się do spłacenia go w momencie, gdy kontrahenci spłacą swoje wierzytelności.

Faktoring

Innym sposobem finansowania jest faktoring. Klient (faktorant) sprzedaje swoje wierzytelności bankowi (faktorowi), w zamian otrzymuje zaliczki na poczet niezapłaconych jeszcze faktur. Faktem jest, iż faktoringu nie należy traktować jako panaceum, które rozwiąże problemy z nierzetelnymi płatnikami. W praktyce firmy korzystają z faktoringu w ostateczności. Gdyby jednak faktoring stosowany była jako stały element strategii finansowej, pozwoliłoby to na pozbycie się tzw. luki finansowej, która jest coraz bardziej powszechnym zjawiskiem występującym w przedsiębiorstwach, które zostają zmuszone do wydłużania terminów płatności swoim kontrahentom. Warto pamiętać również, iż faktoring- poza finansowaniem- posiada również istotne zalety - inkaso, monitoring oraz ewentualne przejęcie ryzyka niewypłacalności dłużnika.

Polecamy: Jakie są koszty uzyskania przychodu przy faktoringu?

Należy pamiętać, iż w obecnym środowisku biznesowym dość popularne jest opóźnianie płatności nie tylko ze względu na brak gotówki. Stało się to pewnym zwyczajem handlowym. Dlatego też firmy, które w sposób umiejętny korzystają z zasad faktoringu mogą naprawdę wiele zyskać i w ten sposób uniknąć powstawania zatorów płatniczych i utrzymać płynność finansową przedsiębiorstwa.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...