Odsetki ustawowe w 2015 r.

Kamil Dyrda
rozwiń więcej
Odsetki ustawowe w 2015 r. / fot. Fotolia
Na rok 2015 projektowane jest nowe rozporządzenie określające wysokość odsetek ustawowych. Nowe uregulowanie ma służyć m. in. określeniu relacji między odsetkami ustawowymi a odsetkami za zwłokę od zaległości podatkowych. Obecnie istnieje znaczna różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami odsetek.

Czym są odsetki ustawowe?

Odsetki ustawowe za zwłokę są naliczane od zaległości podatkowych, a także od nienależnie oddanych nadpłat, zwrotów podatków oraz nienależnych lub zawyżonych wynagrodzeń płatników i inkasentów, jak również oprocentowania nienależnej nadpłaty bądź zwrotu podatku. Konsekwencją konieczności naliczenia odsetek jest nieuregulowanie w terminie zaliczek na podatek, w części przekraczającej wysokość podatku należnego za rok podatkowy. Odsetki ustawowe naliczane są np. od kwot wynagrodzeń i innych świadczeń ze stosunku pracy wypłaconych pracownikowi po terminie, chyba że odsetki wyższe są przewidziane w umowie o pracę lub w układzie zbiorowym pracy.

Wejdź na nasze FORUM!

Obecne uregulowania

Art. 359 § 3 k.c. wymaga od Rady Ministrów określenia w drodze rozporządzenia, odsetek ustawowych, których wysokość zapewniać ma dyscyplinę płatniczą i sprawne przeprowadzanie rozliczeń pieniężnych. Wysokość odsetek ustawowych uwzględniać ma wysokość rynkowych stóp procentowych oraz stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 grudnia 2008 r. określiło, że od 15 grudnia 2008 r. odsetki ustawowe wynosić będą 13% w stosunku rocznym. Po tym uregulowaniu Rada Polityki Pieniężnej stopniowo obniżała wysokość podstawowych stóp procentowych NBP, w konsekwencji czego nastąpiło zmniejszenie się stopy referencyjnej z poziomu 5,75% do 2,00%. Stopa kredytu lombardowego zmniejszyła się w tym okresie z poziomu 7,25% do 3,00%. W tym okresie doszło również do obniżenia się rynkowych stóp procentowych, w tym oprocentowania kredytów dla przedsiębiorstw.

Odsetki od niezwróconej w terminie nadpłaty podatku

Zmiany w wysokości odsetek ustawowych   

Propozycja zmiany wysokości odsetek ustawowych odpowiada stawce odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych, która od 9 października 2014 r. wynosi 8%. Stawka odsetek za zwłokę jest natomiast równa sumie 200 % podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalanej zgodnie z przepisami o Narodowym Banku Polskim, i 2%, z tym że stawka ta nie może być niższa niż 8%. Stopa oprocentowania kredytu lombardowego jest również brana pod uwagę przy ustalaniu wysokości odsetek ustawowych, zgodnie z art. 359 § 3 k.c.

Jak rozliczyć odsetki należne od zaległości podatkowej?

Cele i skutki zmian  

W uzasadnieniu projektu napisano, że: „Aktualnie istniejąca duża różnica pomiędzy tymi odsetkami może powodować, że odsetki pobierane od należności publicznoprawnych utracą swój sankcyjny charakter i staną się zbyt słabym bodźcem do regulowania danin publicznych.”

Obniżenie wysokości odsetek ustawowych do poziomu 8%, ma przyczynić się do poprawy ściągalności danin publicznych, jak również nakłonić dłużników do terminowego regulowania zobowiązań cywilnoprawnych i redukcji zatorów płatniczych w obrocie gospodarczym.  

Jak uniknąć odsetek od zaległości podatkowych?

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...