Odpowiedzialność urzędników za łamanie prawa wobec przedsiębiorców

Redakcja serwisu Biznes
rozwiń więcej
odpowiedzialność urzędników za łamanie prawa
Zgodnie z ustawą o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa urzędnicy ponoszą odpowiedzialność za złamanie prawa przy wydawaniu decyzji administracyjnych. Jak wielu urzędników poniosło do tej pory odpowiedzialność za łamanie prawa?

Odpowiedzialność urzędników

Z dniem 17 maja 2011 r. weszła w życie ustawa z dnia 20 stycznia 2011 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa (Dz. U. Nr 34, poz. 173). Celem tej ustawy było wypełnienie luki w obszarze naprawiania szkód powstałych przy wykonywaniu władzy publicznej, odnoszącej się do braku obowiązku aktywności w zakresie pociągania do odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych, rzeczywistych sprawców szkód.

Wskazana ustawa określiła obowiązek podjęcia stosownych kroków i wystąpienia ze stosownym powództwem przeciwko określonemu funkcjonariuszowi publicznemu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Liczba postępowań sądowych wobec urzędników

Nie jest możliwe wskazanie liczby postępowań sądowych prowadzonych w trybie ustawy z dnia 20 stycznia 2011 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa, albowiem gromadzone w Ministerstwie Sprawiedliwości informacje statystyczne nie obejmują tak szczegółowych danych.

Można jednak wskazać, że symbolizacji podlegają obecnie tylko te sprawy, w których to strony dochodzą roszczeń odszkodowawczych za szkody wyrządzone przy wykonywaniu władzy publicznej przez funkcjonariuszy określonych organów Skarbu Państwa. Nie są natomiast symbolizowane sprawy, w których Skarb Państwa dochodzi zwrotu wypłaconego odszkodowania od określonego funkcjonariusza.

Wezwanie do spełnienia świadczenia

 W związku z powyższym dane dostępne w Ministerstwie Sprawiedliwości dotyczą ewidencji spraw o odszkodowania z tytułu odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkody wyrządzone przez funkcjonariuszy publicznych wybranych resortów, w sądach rejonowych i okręgowych, bez możliwości wyodrębnienia informacji dotyczącej odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych za łamanie prawa wobec przedsiębiorców. W roku 2012 wpływ tego typu spraw i ich załatwień, w tym załatwień przez uwzględnienie, przedstawiał się następująco:

1. W sądach rejonowych wpłynęły 3152 sprawy, załatwiono ogółem 3265 spraw, z czego uwzględniono w całości lub w części 214, a w 9 sprawach zawarto ugodę.

2. W sądach okręgowych wpłynęło 3871 spraw, załatwiono ogółem 3699 spraw, z czego uwzględniono w całości lub w części 312, a w 11 sprawach zawarto ugodę.

Jakie są wymogi w sporach gospodarczych?


Ze zgromadzonych danych za lata 2001-2011 wynika, że za przestępstwa nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza ogółem prawomocnie skazano:

   - w roku 2011 - 170 osób,

   - w roku 2010 - 199 osób,

   - w roku 2009 - 196 osób,

   - w roku 2008 - 247 osób,

   - w roku 2007 - 150 osób,

   - w roku 2006 - 212 osób,

   - w roku 2005 - 183 osoby,

   - w roku 2004 - 174 osoby,

   - w roku 2003 - 96 osób,

   - w roku 2002 - 79 osób,

   - w roku 2001 - 70 osób.

Środki prawne w sporach między przedsiębiorcami – cz. I

Ministerstwo Sprawiedliwości nie dysponuje danymi dotyczącymi liczby postępowań sądowych przeciwko oskarżonym o czyny pozostające w związku ze zjawiskiem, którego zapytanie dotyczy, jak również nie prowadziło badań w tym zakresie.

Odnośnie natomiast do zagadnienia dotyczącego ilości toczących się śledztw lub dochodzeń o popełnienie czynów przestępczych wobec przedsiębiorców przez urzędników państwowych uprzejmie informuję, że w związku z rozdzieleniem z dniem 31 marca 2010 r. funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego właściwy do wypowiedzenia się w tej kwestii jest prokurator generalny.

Jak postąpić z nakazem zapłaty?

Opracowane na podstawie odpowiedzi na zapytanie poselskie nr 4353 w sprawie odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych za łamanie prawa wobec przedsiębiorców.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...