Firmy w ewidencji gminnej - zawieszenie działalności gospodarczej

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
rozwiń więcej
Ponieważ przedsiębiorca tylko informuje urzędy o zawieszeniu działalności gospodarczej, to on wybiera datę rozpoczęcia zawieszenia działalności. / inforCMS
Osoba fizyczna rejestrując firmę składa formularz EDG-1. Pozwala to uzyskać wpis do gminnej ewidencji przedsiębiorców, NIP i REGON, załatwić zgłoszenie do ZUS jako płatnika składek dokumentów. Formularz ten może jednak zostać złożony nie tylko jako wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej lub zmiany wpisu w tej ewidencji. EDG-1 służy także do zgłoszenia informacji o zawieszeniu działalności gospodarczej oraz informacji o jej wznowieniu. Najkrótszy okres zawieszenia to 1 miesiąc, maksymalny to 24 miesiące.

Przedsiębiorca informuje o zawieszeniu działalności gospodarczej, a nie występuje o wyrażenie zgody na jej zawieszenie. Pomimo, że w tej sprawie należy złożyć wniosek. Jest to jednak wniosek o dokonanie odpowiedniego wpisu w ewidencji, a nie wniosek o wyrażenie przez urząd zgody na zawieszenie działalności gospodarczej. 

W przypadku wykonywania działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jest skuteczne pod warunkiem jej zawieszenia przez wszystkich wspólników.

Niekiedy przedsiębiorcy sądzą, że muszą uzyskać zgodę na zawieszenie działalności, gdyż zatrudniania pracowników odbiera prawo do zawieszenia działalności gospodarczej i od reguły tej nie ma żadnych wyjątków. Prowadzi więc to do wniosku, że urzędnicy na poziomie ewidencji gminnej skontaktują się z ZUS, sprawdzą czy według dokumentów ZUS firma nie zatrudnia pracowników, a dopiero potem zostanie wydana decyzja ze zgodą na zawieszenie działalności.

Są to błędne wyobrażenia – urzędy są przez przedsiębiorcę tylko informowane o zawieszeniu działalności. Obostrzenia co braku pracowników ma odzwierciedlenie w konstrukcji formularza EDG-1. Składając go składa się jednocześnie oświadczenia o niezatrudnianiu pracowników (pole 3 w rubryce 21 „Informacja o zawieszeniu działalności gospodarczej”).

Zobacz: Czy należy zgłosić wykonywanie pozarolniczej jednoosobowej działalności gospodarczej pracodawcy?

Jest też pułapka w nowych przepisach. Warunek nie zatrudniania pracowników wprowadza ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. W momencie wprowadzania nowych przepisów wydawało się, że chodzi tu o pracownika zatrudnionego na umowę o pracę. ZUS uważa jednak, że chodzi też o zleceniobiorców. W komunikacie dla płatników składek W sprawie obowiązujących od 31 marca 2009 r. zmian w przepisach dotyczących zgłoszenia rozpoczęcia, zawieszenia lub wznowienia wykonywania pozarolniczej działalności przez przedsiębiorców w ramach tzw. "jednego okienka” ZUS poinformował, że nie dokona wyrejestrowania płatnika składek w sytuacji, gdy płatnik nadal zatrudnia osoby w zakresie dopuszczalnym przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, za które ma obowiązek składania dokumentów ubezpieczeniowych (np. zleceniobiorców).

Wynika to z tego, że np. ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych za pracownika, w rozumieniu tej ustawy, uważa także osobę wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy.

Ponieważ przedsiębiorca tylko informuje urzędy o zawieszeniu działalności gospodarczej, to on wybiera datę rozpoczęcia zawieszenia działalności (w EDG-1, rubryka 21, pole 1). Nie może to być data wcześniejsza niż dzień złożenia wniosku. Okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej i trwa do dnia złożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej. 

Nie trzeba podawać informacji o dokładnej dacie wznowienia działalności gospodarczej. Ujawnia się w momencie zawieszania działalności gospodarczej tylko przewidywany okres zawieszenia w miesiącach (rubryce 21, pole 2).

EDG-1 to bardzo rozbudowany formularz. Zawieszając działalność gospodarczą wypełnia się tylko jego część. Warto przed złożeniem wniosku o wpis informacji o zawieszeniu poszukać w instrukcji wypełniania EDG-1 (jest dostępna wraz z formularzem), które rubryki i pola należy wypełnić. Są to rubryki i pola: 01.3, 02, 03.1, 04, 05, 06, 07, 08, 10, 21

Korzyścią z zawieszenia działalności gospodarczej jest uwolnienie się od obowiązku płacenia składek ubezpieczeniowych. Jak wygląda kwestia przeprowadzenia zawieszenia w ZUS w zakresie formularzy, jakie trzeba tam złożyć? Po złożeniu EDG-1 urzędnicy przekażą do ZUS kopię wpisu informacji o zawieszeniu. Następnie ZUS sporządzi dokumenty:
• ZUS ZWPA - wyrejestrowanie płatnika składek,
• ZUS ZWUA – wyrejestrowanie z ubezpieczeń osoby prowadzącej działalność gospodarczą,
• ZUS ZCNA – wyrejestrowanie członków rodziny osoby ubezpieczonej - osoby prowadzącej działalność.
ZUS wyrejestrowuje także z ubezpieczeń osoby współpracujące i członków rodziny osób współpracujących (formularze ZUS ZWUA i ZUS ZCNA).

Zobacz: Czy PESEL przedsiębiorcy jest informacją jawną?

Tomasz Król
ekspert z zakresu prawa gospodarczego

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...