Jak organizować pracę zespołową?

Irina Nowochatko
rozwiń więcej
Organizacja pracy zespołowej usprawnia pracę firmy.
Przy realizacji projektów praca zespołowa daje większe możliwości niż w przypadku pracy indywidualnej. Uczy umiejętności określania hierarchii zadań przez każdego pracownika, a także wzmaga gotowość niesienia pomocy współpracownikom w problemach związanych z pracą.

Do plusów pracy zespołowej należy zaliczyć m.in. to, że wszystkie problemy i trudności są omawiane na ogólnym zebraniu. Przy tym każdy wie, za co jest odpowiedzialny, a postęp członków zespołu jest monitorowany. Dzięki temu każdy z pracowników jest informowany o postępach projektu.

Jeśli firma postanowi wprowadzić pracę zespołową, to dobrze jest opracować szczegółowy plan, w którym zostaną określone cele, zasoby, sposób motywowania pracy w zespole i jej oceny.

Określenie celów

Należy ustalić, co firma chce uzyskać tworząc zespoły. Każdy cel powinien być konkretny, możliwy do określenia przy pomocy liczb czy jednostek, akceptowany przez wszystkich zaangażowanych osób, możliwy do osiągnięcia i dokładnie określony w czasie.

Zobacz: Modyfikacje właściwości ogólnej sądu - powództwo przeciwko przedsiębiorcy

Określenie zasobów

Ważne jest określenie tego, czy przy realizacji danego projektu firma dysponuje ludźmi, kapitałem, infrastrukturą, czasem, a także niezbędną wiedzą i informacjami. W przypadku konieczności warto jest opracować sposoby pozyskania potrzebnych środków finansowych.

Określenie sposobów motywowania

Opracowanie systemu nagród za określone wyniki zespołu, na które mogą liczyć pracownicy podniesie efektywność pracy. Należy jednak pamiętać, aby nie nagradzać wszystkich członków zespołu.

Określenie sposobów oceny pracy

Informacja dotycząca obowiązujących kryteriów płacy powinna pojawić się przed rozpoczęciem pracy zespołu. Nie powinno się stosować jedynie odpowiedzialności zbiorowej. W zespole praca może być oceniana także indywidualnie.

Określenie składu grupy

Kryteria doboru członków grupy wynikają z zadań, które firma ma zamiar postawić przed zespołem. Pod uwagę bierze się posiadane kompetencje, doświadczenie i predyspozycje osobiste pracowników. Członkowie zespołu muszą być dobierane według dotychczasowej struktury zatrudnienia.

Wybór lidera

Główne zadanie kierownika grupy to koordynacja pracy, delegowanie zadań, udzielanie informacji, a także rozładowywanie konfliktów w zespole. Lidera w zespole wyróżnia jego osobowość. Dobrze jest, gdy kierownikiem grupy jest osoba pewna siebie. Pomaga to m.in. w przypadkach, gdy efekty pracy danego zespołu są niezadowalające, a krytyka jest skierowana pod adresem kierownika grupy.

Zobacz: Jak przedsiębiorca może bronić się przed zarzutem przedawnienia?

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...