Zmiana czasu 2012 – uważaj przedsiębiorco!

Milewski Marcin
rozwiń więcej
Zmiana czasu 2012
Zmiana czasu 2012. W nocy z soboty (24 marca) na niedzielę (25 marca) zmieniamy czas z zimowego na letni. Jakie skutki wywołuje zmiana czasu dla przedsiębiorcy?

O zmianie czasu mówił już w XVIII wieku Benjamin Franklin. Dopasowanie ludzkiej aktywności do rytmu światła dziennego miało przynieść oszczędności dla państwa. Po latach, pomimo początkowego odrzucenia pomysłu, okazało się, że takie rozwiązanie może stać się źródłem sporych korzyści. Przekonali się o tym Niemcy, którzy o wykorzystaniu światła dziennego na przemysłową skalę pomyśleli na początku XX w. Pierwszy raz przesunęli zegary o godzinę do przodu w kwietniu 1916 roku. Dzięki pchnięciu wskazówek zużywano mniej węgla potrzebnego do wytworzenia energii elektrycznej. Surowca bardzo cennego w okresie wojennym.

Zmiana czasu w Polsce

Polska po zmianę czasu sięgała wielokrotnie zaczynając jeszcze w okresie międzywojennym. Polacy przesuwają wskazówki nieprzerwanie od końca lat siedemdziesiątych (1977 r.) do dziś.

Zasady dotyczące zmiany czasu reguluje dyrektywa unijna 2000/84/EC. Zgodnie z przepisami unijnymi zegary powinniśmy przesuwać w ostatnią niedzielę marca oraz w ostatnią niedzielę października. Jakie to dni wskazuje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego.

Polecamy: Składki ZUS wzrosły już trzy razy w 2012 roku. W kwietniu kolejna podwyżka!

Zgodnie z rozporządzeniem wprowadzenie czasu letniego polega na zmianie wskazań zegarów z godziny 2:00 na godzinę 3: 00, która będzie godziną początkową czasu letniego.  W roku 2012 zmiana nastąpi w nocy z soboty (24 marca) na niedzielę (25 marca). W przypadku przejścia z czasu letniego na zimowy - na odwrót. Odwołanie czasu letniego polega na zmianie wskazań zegarów z godziny 3:00 na godzinę 2:00. W roku 2012 zmiana nastąpi w nocy z soboty (27 października) na niedzielę (28 października).

Skutki zmiany czasu

Przejście z czasu zimowego na letni może stać się przyczyną trudności w organizacji pracy. Problemów nie mają przedsiębiorcy, których pracownicy pracują w dzień. Co jednak z nocną zmianą?

Osoby, które pracują w nocy z soboty (24 marca) na niedzielę (25 marca) przestawią swoje zegarki o godzinie 2:00. Wskazówki trzeba przesunąć na godzinę 3:00. Oznacza to, że pracownicy będą faktycznie świadczyć pracę przez godzinę mniej niż powinni – zamiast 8 godzin, przepracują 7. Za znikającą godzinę przysługuje im jednak wynagrodzenie przestojowe, ponieważ pracownicy będą gotowi do świadczenia pracy, ale nie wykonają jej z przyczyn niezależnych od siebie.

W przypadku zmiany czasu z letniego na zimowy jest odwrotnie. Osoby zostaną w pracy w nocy z soboty (27 października) na niedzielę (28 października) godzinę dłużej. Z tego tytułu będzie im przysługiwać wynagrodzenie za dziewiątą godzinę oraz dodatek za pracę w nadgodzinach.

Polecamy: Abolicja składek ZUS – ustawa umorzeniowa

Podstawa prawna:

- Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012–2016

- Dyrektywa PE i Rady 2000/84/EC z 19 stycznia 2001 roku

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...