Potwierdzenie przyjęcia wniosku - porada

Potwierdzenie przyjęcia wniosku - porada
Zmiana ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (artykułu 11) wprowadzona ustawą z dnia 4 marca b.r. o świadczeniu usług na terytorium RP przewiduje obowiązek potwierdzania przez organ przyjęcia wniosku od przedsiębiorcy. Czy wpływ korespondencji przesłanej drogą pocztową przez przedsiębiorcę także należy potwierdzać, jeśli tak, to w jaki sposób?



Art. 11 SDG nakłada na organ obowiązek niezwłocznego potwierdzenia przyjęcia wniosku. Ponadto zgodnie z art. 11 ust. 4 potwierdzenie powinno zawierać :

  • wskazanie daty wpływu oraz terminu rozpatrzenia wniosku,
  • pouczenie o przysługujących przedsiębiorcy środkach odwoławczych,
  • informację o uprawnieniach wynikających z art.11 ust. 9 tj. informację nt. dorozumianej zgody w procedurze,

Polecamy: Jakie zmiany wprowadza rząd wobec przedsiębiorców?


Informacja o uprawnieniach wynikających z art. 11 ust 9 powinna określać czy w danej procedurze dorozumiana zgoda ma zastosowanie czy nie ma zastosowania, a w przypadku gdy ma zastosowanie opisywać uprawnienie wnioskodawcy, że jeżeli organ nie rozpatrzy wniosku w terminie uznaje się, że wydał rozstrzygnięcie zgodnie z wnioskiem przedsiębiorcy.

W odniesieniu natomiast do kwestii potwierdzenia przyjęcia wniosku w przypadku wpływu korespondencji przesłanej drogą pocztową, należy stwierdzić, że przepis art. 11 stosuje się w odniesieniu do każdej sytuacji złożenia wniosku bez różnicowania sytuacji czy przedsiębiorca składa taki wniosek osobiście czy pocztą.

Art. 61 k.p.a. wskazuje, że datą wszczęcia postępowania na żądanie strony jest data doręczenia żądania organowi administracji publicznej. W związku z powyższym, aby zachować spójność przedmiotowej instytucji wprowadzanej w art. 11 z dotychczasowymi regulacjami proceduralnymi, należy przyjąć, że datą wpływu wniosku jest w przypadku wniosku przekazywanych drogą pocztową, data jego doręczenia. Zatem w potwierdzeniu jako datę wpływu należy wskazać datę doręczenia wniosku. Odrębną kwestią jest kwestia formy potwierdzenia wniosku.

Obowiązujące przepisy nie przesądzają rozwiązań w tej kwestii, określają jedynie wymóg potwierdzenia oraz informacje jakie powinny się w nim znaleźć. Potwierdzenie zatem powinno przybrać formę najkorzystniejszą z punktu widzenia organizacji pracy właściwego organu np. uproszczony formularz potwierdzenia przyjęcia wniosku. Nie jest jednak wykluczone również przesłanie wnioskodawcy pisemnej informacji zawierającej potwierdzenie przyjęcia wniosku i wskazane w art. 11 ust 4 informacje, a także przesłanie potwierdzenia drogą elektroniczną jeżeli wnioskodawca podał adres poczty elektronicznej.


Należy podkreślić, że w praktyce administracyjnej znana była instytucja potwierdzenia wniosku, stosowana przez właściwe organy na zasadzie dobrej praktyki. Właściwe organy, które do tej pory nie wprowadziły potwierdzenia przyjęcia wniosku do realizowanych przez nie procedur, mogą skorzystać z takich doświadczeń przy określeniu formy potwierdzenia przyjęcia wniosku.

Polecamy: Jakie zmiany w przewozie osób od 7 kwietnia 2011?

Źródło: eu-go.gov.pl

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...