Przekształcenie jednoosobowego przedsiębiorcy - porada

Kancelaria KKW
rozwiń więcej
Na czym będzie polegała procedura przekształcenia jednoosobowego przedsiębiorcy w działalność gospodarczą?
Projekt ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców dokonuje licznych zmian mających na celu zniesienie barier w zakładaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej. Projekt przewiduje także nową procedurę przekształcenia przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę kapitałową. Ekspert wyjaśnia na czym będzie polegała.

Wprowadzane regulacje (nowy §5 w art. 551 ksh oraz Rozdział 5a w Dziale III pt. Przekształcenia spółek) umożliwią przedsiębiorcy zmianę formy prawnej prowadzonej działalności w szybszy i mniej skomplikowany sposób.

Obecnie przedsiębiorcy mogą dokonać zmiany formy prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej poprzez aport przedsiębiorstwa do nowoutworzonej spółki kapitałowej albo dokonując przeniesienia przedsiębiorstwa na utworzoną spółkę na podstawie umowy (sprzedaży, darowizny), a następnie likwidując prowadzoną działalność.

Wniesienie przedsiębiorstwa do nowotworzonej spółki kapitałowej nie powoduje jednak przejścia zobowiązań związanych z tym przedsiębiorstwem (zobowiązania nie wchodzą bowiem w skład przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 kc). Podobny problem powstaje w wypadku zezwoleń, licencji i koncesji. Zgodnie z zapisami kodeksu cywilnego wchodzą one w skład przedsiębiorstwa - w praktyce okazuje się, że organy administracyjne w wielu wypadkach uznają, że do ich przejścia nie doszło.

Nowa procedura ma to zmienić. W wypadku przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę kapitałową ustawa wprowadza zasadę kontynuacji, tak więc spółce przekształconej przysługiwać będą wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształconego, zachowując ciągłość prawną. Spółka przekształcona będzie nabywać ex lege cały majątek przedsiębiorcy, wchodzący w skład jego przedsiębiorstwa oraz stanie się stroną wszystkich umów zawartych w ramach działalności gospodarczej.

Istnieje ryzyko, że w praktyce po dokonanym przekształceniu mogą potencjalnie nastąpić trudności w ustaleniu czy dana rzecz, prawo, wierzytelność lub zobowiązanie weszło do majątku Spółki. Dokumenty sporządzane w ramach przekształcenia powinny być więc bardzo precyzyjne.

Polecamy: Jakie zmiany w przewozie osób od 7 kwietnia 2011r.?

Przekształcenie przedsiębiorcy następuje z chwilą wpisu spółki do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Jednocześnie właściwy organ ewidencyjny wykreśla przedsiębiorcę przekształcanego z ewidencji działalności gospodarczej. Przedsiębiorca staje się z dniem przekształcenia jedynym wspólnikiem albo jedynym akcjonariuszem spółki przekształconej.

Zakres dokumentów i czynności, które powinny zostać podjęte przez przekształcany podmiot są zbliżone do tych wymaganych przy przekształcaniu spółek handlowych. Wprowadzono jednak obostrzenia: zarówno składany plan przekształcenia jak i oświadczenie o przekształceniu powinny zostać sporządzone w formie aktu notarialnego. Obligatoryjne jest poddanie planu przekształcenia (wraz z załącznikami - wyceną aktywów i pasywów spółki) badaniu przez biegłego rewidenta wyznaczonego przez sąd.

Zastosowanie procedury może łączyć się z koniecznością wstrzymania na pewien czas bieżącej działalności, gdyż spółka przekształcona musi uzyskać nowy numer NIP i REGON. Oznacza to, że w okresie od przekształcenia do dnia nadania tych numerów, spółka nie będzie mogła prowadzić bieżącej działalności.

Choć sama regulacja jest lakoniczna, co może rodzić problemy przy jej zastosowaniu w praktyce i w części zbyt sformalizowana, wychodzi naprzeciw potrzebom obrotu gospodarczego. Stanowi istotny instrument, który ułatwi procesy restrukturyzacji przedsiębiorstw.

Polecamy: Czy PESEL przedsiębiorcy jest informacją jawną?

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...