Jakie są sposoby ochrony działalności gospodarczej?

Paulina Sojczyńska
rozwiń więcej
Jak uchronić swoją firmę przed powodzią, huraganem, czy pożarem?
Pożar, powódź czy huragan mogą przydarzyć się w każdej firmie. W prowadzenie działalności wpisane jest ryzyko wystąpienia nieszczęśliwych wypadków. Z pewnością żaden przedsiębiorca nie chciałaby na własnej skórze przekonać się jakie są faktyczne skutki niespodziewanych wypadków i siły wyższej.

Niestety często polski przedsiębiorca boryka się z taki problemami. Jak uchronić swoją firmę? Jedną z form ochrony działalności gospodarczej jest zabezpieczenie w postaci polisy ubezpieczeniowej.

W odniesieniu do najczęściej występujących szkód czy strat, będących następstwem nieszczęśliwych wypadków, jednym z powszechniejszym zabezpieczeniem działalności gospodarczej jest ubezpieczenie od pożaru oraz innych zdarzeń losowych. Niemniej w pewnych sytuacjach przedsiębiorca powinien rozważyć dodatkową ochronę w postaci ubezpieczenia od utraty zysku oraz ubezpieczenia maszyn i urządzeń.

Czy ubezpieczyć się od utraty zysku

Dla każdego przedsiębiorcy wykupienie polisy wiąże się z kosztami. Zwłaszcza, że opłacane składki w zależności od polisy oraz firmy ubezpieczeniowej może być znacznym obciążeniem dla finansów firmy. Dlatego też decyzja o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia powinna być przemyślana i poparta racjonalnymi pobudkami. Przedsiębiorca, będący właścicielem dużego zakładu, którego proces produkcyjny skoncentrowany jest w jednym miejscu, a więc bardziej narażony na wystąpienie np pożaru, powinien rozważyć wykupienie obok ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków ubezpieczenia od utraty zysku, zwanego również ubezpieczeniem od przerw w działalności. Jest to forma ochrony przedsiębiorstwa przed stratami, spowodowanymi zakłóceniem funkcjonowania firmy.

Przykładowo gdy w zakładzie wybuchł pożar, a usuwanie jego skutków rozciąga się w czasie, przedsiębiorstwo ponosi starty z tytułu niegenerowania zysku. Wynikłe w ten sposób szkody, czyli straty w następstwie przerwy lub zakłóceniu działalności firmy, może pokryć ubezpieczenie.

W ramach takiej polisy zabezpieczony zostaje planowany wynik finansowy firmy, co oznacza, że w momencie wystąpienia przerwy w działalności, firma ubezpieczeniowa pokrywa straty w zysku oraz rekompensuje koszty stałe, które przedsiębiorca ponosi pomimo, że jego firma nie funkcjonuje sprawnie. Ubezpieczenie od utraty zysku daje ochronę w postaci zabezpieczenia zysku brutto. Nie jest to typowe ubezpieczenie i raczej wiąże się z wyższymi nakładami finansowymi, niemniej w niektórych okolicznościach warto rozważyć jego wykupienie.

Polecamy: Czy firma w domu się opłaca?

Co z ubezpieczeniem maszyn i urządzeń

Doświadczenie wielu polskich przedsiębiorców, a w szczególności tych, których działalności zależy od sprawności i wydajności urządzeń mechanicznych, pokazuje, że sensowność wykupienia ubezpieczenie maszyn i urządzeń jest bezsprzecznie uzasadniona.

Jest to forma zabezpieczenia działalności gospodarczej przed stratami spowodowanymi wystąpieniem awarii lub uszkodzenia. Ubezpieczeniu podlegają maszyny i urządzenia zarówno w czasie użytkowania, naprawy jak i w momencie, gdy nie są eksploatowane.

Wykupując takie ubezpieczenie właściciel firmy zabezpiecza się przed ewentualnymi szkodami, związanymi z ryzykiem wystąpienia awarii. Nie da się ukryć, że długa eksploatacja maszyn może zwiększyć ich awaryjność, co przyczynia się do powstania szeregu problemów, a w konsekwencji prowadzi do strat materialnych. Dlatego taka forma ochrony działalności gospodarczej jest w niejednym przedsiębiorstwie jest wręcz niezbędna.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...