Jakie znaczenie dla małych firm mają odnawialne źródła energii?

Kamil Polak
Ekspert
rozwiń więcej
epieniadz.blox.pl
rozwiń więcej
Od jakiegoś czasu możemy zauważyć znaczny wzrost zainteresowania zieloną energią wśród przedsiębiorstw.
Ostatnimi czasy mamy możliwość dostrzeżenia silnie kreującego się ogólnoświatowego trendu proekologicznego. I nie mam tu na myśli lobby wielu organizacji stojących na straży środowiska naturalnego np. Greenpeace, ale globalny trend zmierzający do propagowania poprawy stanu przyrody poprzez stosowanie alternatywnych źródeł energii.

XXI wiek to nie tylko okres wielu rewolucyjnych odkryć naukowych, ale także coraz częściej moment spojrzenia sobie prosto w oczy i wypowiedzenia gorzkiej prawdy: przez stulecia z zapałem degradowaliśmy naszą planetę Ziemię.

Z punktu widzenia przedsiębiorcy nie można powiedzieć, że Polska w dużym stopniu odbiega od ogólnoświatowych zabiegów za rzecz środowiska, ale z drugiej strony sytuacja tu panująca jest wyraźnie odmienna niż ma się to w innych krajach. Nie ma tu wyraźnego nacisku ze strony państwa (oprócz elektrociepłowni) w postaci np. dodatkowych podatków od zatruwania środowiska. Przedsiębiorca ma więc swobodę wyboru. A jakich wyborów dokonuje? Od jakiegoś czasu możemy zauważyć znaczny wzrost zainteresowania zieloną energią wśród przedsiębiorstw. Czynników wpływających na taki stan rzeczy jest wiele.

Po pierwsze koszt zakupu i montażu instalacji jest stanowczo niższy niż przed laty, a to za sprawą wielu dofinansowań ze strony państwa, czy Unii Europejskiej. Wpływ na podjęcie decyzji o zakupie np. kolektorów ma również chęć bycia postrzeganym jako przedsiębiorstwo idące z duchem czasu, nie bojące się nowych wyzwań. Jednakże najważniejszy czynnik decydujący o stosowaniu alternatywnych źródeł energii w naszej firmie opiera się o zwykłą kalkulację. Mówi się, że jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. I tak w rzeczywistości jest.

Polecamy: Jak oszczędnie prowadzić biuro?

Decydując się na produkcję energii elektrycznej, czy cieplnej na potrzeby naszego przedsiębiorstwa w oparciu o wykorzystanie alternatywnych źródeł energii musimy pamiętać, że koszt ponoszony przez nas na montaż instalacji jest w zasadzie jednorazowy. Jednocześnie pragnę zaznaczyć, że pomijam tu kwestię farm wiatrowych, które są zdecydowanie najdroższą formą uzyskiwania zielonej energii, przez co dla wielu przedsiębiorców nie będzie ona miała większego znaczenia w procesie modyfikacji przedsiębiorstwa.

Wracając do mniejszych i zdecydowanie tańszych instalacji (kolektory słoneczne, pompy ciepła) używając sformułowania koszt jednorazowy miałem na myśli, to że wydając z uwzględnieniem dofinansowania relatywnie nieduże pieniądze uzyskujemy dostęp do energii, której źródło jest niewyczerpalne.

Dodatkowo ogromnym plusem takich instalacji jest ich marginalny koszt użytkowania oraz żywotność sięgająca nawet 25 lat. Całą sprawę potęguje także fakt realnego zagrożenia podniesienia cen energii elektrycznej, która i tak nie należy do najtańszych. Wszystko za sprawą braku pieniędzy na wdrożenie kosztownych programów inwestycyjnych mających dostosować polskie firmy energetyczne do standardów europejskich.

Już w tej chwili wiadomo, że w przyszłym roku cena prądu może wzrosnąć o średnio 18 procent, a jeśli przewidywania polskich ekonomistów się sprawdzą, to w ciągu dekady może nawet się podwoić!

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Nietrudno się domyślić, że taki stan rzeczy byłby dla większości przedsiębiorstw nie do przyjęcia, dlatego też osobiście uważam, że wdrażanie instalacji wykorzystujących alternatywne źródła energii staje się nie tyle atrakcyjną usługą, co w kilkuletnim horyzoncie czasowym niezbędnym zabiegiem umożliwiającym przetrwanie na rynku.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...