Czy strona umowy odpowiada za swoich pomocników?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
rozwiń więcej
Odpowiedzialność strony umowy za działania jej pomocników.
Będąc stroną umowy zobowiązujesz się do spełnienia określonego świadczenia. Jeśli w umowie nie zastrzeżono, że czynność ma musi być wykonana osobiście możesz korzystać z pomocy innych osób. Co jednak w sytuacji gdy osoby, za pomocą których wykonujesz swoje zobowiązanie, lub też osoby którym w całości powierzyłeś wykonanie tego zobowiązania, zamiast pomóc zaszkodziły wyrządzając szkodę? Kto w takim przypadku odpowiada przed wierzycielem?

Niestety, będąc stroną umowy należy liczyć się z tym, że to na nas spocznie odpowiedzialność za działania lub zaniechania osób z pomocą, których wykonujemy zobowiązanie, lub którym powierzamy wykonanie tego zobowiązania. Kodeks cywilny w art. 474 wprost stanowi, że dłużnik odpowiedzialny jest za działania tych osób jak za własne. Oznacza to, że druga strona skutecznie może wystąpić do sądu przeciwko drugiej stronie umowy, mimo iż ta w rzeczywistości osobiście szkody żadnej nie wyrządziła. Co więcej bezwzględnie obowiązujący przepis art. 429 stanowi, że kto powierza wykonanie czynności drugiemu, ten jest odpowiedzialny za szkodę wyrządzoną przez sprawcę przy wykonywaniu powierzonej mu czynności.

Czy można w umowie określić, iż za działania innych osób przy pomocy których wykonujemy świadczenie nie będziemy ponosić odpowiedzialności?

Zapoznaj się z serwisem Umowy

Przepis stanowiący, iż dłużnik odpowiedzialny jest jak za własne działanie lub zaniechanie, także za działanie i zaniechania osób trzecich, z których pomocą wykonuje zobowiązanie jest przepisem bezwzględnie wiążącym oznacza to, że strony w umowie nie mogą postanowić inaczej.

Strony w umowie postanowiły, że za szkody wyrządzone przy wykonywaniu zobowiązania przez osoby przy pomocy których dłużnik wykonuje zobowiązanie, dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. Czy dłużnik skutecznie zwolnił się z odpowiedzialności? Nie, takie zwolnienie się dłużnika jest prawnie nieskuteczne. 

Polecamy Co trzeba wiedzieć o pełnomocnictwie

Co może zrobić dłużnik, aby odpowiedzialności nie ponieść?

Dłużnik oczywiście w pierwszej kolejności może się bronić. Skuteczne z pewnością może okazać się powołanie na okoliczność, że nie ponosi on winy w wyborze, albo że wykonanie czynności powierzył osobie, przedsiębiorstwu lub zakładowi, które w zakresie swej działalności zawodowej trudnią się wykonywaniem takich czynności (jednak dotyczy to tylko szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym). W każdym przypadku dłużnik, odpowiedzialny według prawa za szkodę może następnie wystąpić do rzeczywistych sprawców szkody z tzw. roszczeniem regresowym.

Nawet, gdy szkoda powstała w ramach wykonywania istniejącego zobowiązania, roszczenie o naprawienie szkody z tytułu czyny niedozwolonego nie jest wyłączone. Strony jednak mogą w umowie postanowić odmiennie.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...