Czy lokata może być założona w każdym banku?

Wiele osób nie wie bardzo ważnej rzeczy o lokacie bankowej: można założyć ją w banku, w którym nie posiadamy konta.
Analitycy finansowi podkreślają, że założenie lokaty w danej instytucji przeważnie nie zobowiązuje nas do prowadzenia konta osobistego w tym samym banku. Można w jednej instytucji mieć depozyt, a w innej – rachunek. Czy zawsze opłaca się korzystać z usług własnego banku?

Szukając konta osobistego, nie należy w pierwszej kolejności sugerować się szerokością i jakością oferty banku w zakresie produktów depozytowych czy kredytowych. Bardzo często np. lepsze lokaty bez problemu założyć można w instytucji, w której nie posiadamy rachunku osobistego. Warto zapytać się o produkty innych banków podczas rozmowy telefonicznej lub w oddziale albo sprawdzić kompleksowo wszystkie instytucje, np. w porównywarce finansowej.

Lokata nie musi do niczego zobowiązywać

Konto osobiste w jednym banku nie oznacza, że można korzystać tylko z depozytów tej instytucji. Wielu Polaków nie zdaje sobie z tego sprawy. Niektóre banki (i to zazwyczaj te z najkorzystniejszymi produktami oszczędnościowymi) proponują lokaty każdemu, a nie tylko swoim klientom.

Wśród najlepszych lokat na 3 miesiące, bez konieczności zakładania konta, królują Getin Bank, FM Bank, Meritum Bank i Idea Bank. Trzeba przyznać, że mając konto osobiste w określonym banku, można zarobić jeszcze więcej – Meritum Bank dla posiadaczy rachunku przygotował korzystniejsze oferty niż dla osób bez konta, a od Lokaty Antyinflacyjnej II z Idea Banku lepsze okazują się choćby dostępne tylko dla klientów z ROR-em depozyty w Millennium Banku, Kredyt Banku, neoBANKU czy Raiffeisen Banku. Jednak już osoby z kontami w dziesiątkach innych banków powinny wiedzieć, że nie są skazane na słabe depozyty od „swoich” instytucji.

Dowiedz się także: Jak zrobić zakupy na raty za pomocą karty kredytowej?

Założenie depozytu „w zasięgu ręki każdego” jest proste i bezpieczne. Należy wypełnić formularz, dostępny na stronie internetowej, a następnie przelać środki na numer konta, który otrzyma się w wiadomości, przesłanej pocztą elektroniczną. Dodatkowo niektóre banki dają dostęp do systemu bankowości elektronicznej, aby można było na bieżąco śledzić stan środków (np. Getin Bank i Idea Bank przysyłają e-mailem login, a SMS-em hasło). Po zakończeniu lokaty, jeśli wybrano opcję nieodnawialności, środki wraz z odsetkami wpłyną z powrotem na konto deponenta.

Polecamy serwis: Kredyty

Nie dopasowuj kredytu do konta

Także poszukując najlepszych kredytów warto zrobić uważny rekonesans rynku. Banki nie zawsze wymagają posiadania czy założenia rachunku osobistego, aby udzielić pożyczki gotówkowej. Mając rachunek w banku X można udać się do banku Y po kredyt i otrzymać tam lepsze warunki niż w swojej „macierzystej” instytucji. Często natomiast kredytodawcy są skłonni do tzw. cross-sellingu, w ramach którego banki obniżają oprocentowanie albo nie pobierają prowizji za udzielenie kredytu, jeśli tylko, wraz z zaciąganiem pożyczki, założy się u nich konto osobiste.

Oczywiście - osoby z mniejszych miast, w których swoje placówki ma tylko kilka banków, mogą taką radę uznać za zbędną. Mając wybór między PKO Bankiem Polskim, Pekao S.A. i ewentualnie jeszcze 1-2 instytucjami, trudno wybrać najlepszy produkt na rynku. Zdecydowanie jednak należy dobierać konto do kredytu, a nie kredyt do konta. W pierwszej kolejności trzeba patrzeć na warunki pożyczki i otwierać rachunek w wybranym przez siebie banku, a nie ograniczać się w poszukiwaniach kredytu tylko do instytucji, która już prowadzi nasze konto. Tym bardziej, że konta bankowe są coraz tańsze, darmowe albo – przy spełnieniu pewnych wymogów – przynoszą wręcz zyski (wszystko należy jednak dokładnie sprawdzić!).

Podobna sytuacja oczywiście ma miejsce w przypadku kart kredytowych. Niezależnie jednak od produktu, po prostu należy mieć świadomość, że posiadanie rachunku w danym banku nie jest równoznaczne z „zapisaniem się” do tej instytucji. Z bankami jest zupełnie tak jak ze sklepami – jeśli idzie się do jednego po mleko, nie oznacza to, że trzeba w nim kupić także bułki. Te mogą być smaczniejsze i tańsze gdzie indziej. Tą zasadą warto też kierować się, wybierając odpowiednią dla siebie lokatę.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...