Lokaty strukturyzowane przynoszą straty

Marcin Krasoń
rozwiń więcej
Lokatom strukturyzowanym nie sprzyja dobra passa. fot. Fotolia
Tylko co trzecia lokata strukturyzowana przyniosła zysk. Średnio na lokacie strukturyzowanej, zakończonej w styczniu lub lutym 2012 r., można było zarobić tylko 1,13 proc. Eksperci uważają, że z lokatami strukturyzowanymi nie było tak źle od trzech lat.

Zaledwie trzy z 67 zakończonych w styczniu i lutym inwestycji przyniosło zysk na satysfakcjonującym poziomie, czyli przekraczający 10 proc. w skali roku.

Najwięcej zarobiły osoby, które ulokowały środki w opracowany przez Warta TUnŻ, a dostępny w Kredyt Banku produkt Platinum Plus. Była to trzyletnia struktura, powiązana z koszykiem sześciu metali, notowanych na giełdzie w Londynie (aluminium, miedź, nikiel, platyna, srebro i złoto). Stopa zwrotu z tej inwestycji wyniosła 33,61 proc. w trzy lata, czyli 11,2 proc. rocznie. Ale ze względu na formę polisy na życie i dożycie była ona zwolniona z podatku od zysków kapitałowych, czyli jej wynik można porównać z opodatkowanym 41,49 proc. (13,83 proc. rocznie).

Przeczytaj także: Najważniejsze transakcje na rynkach finansowych

Niewiele mniej w skali roku (10,73 proc.), ale więcej za cały okres inwestycji (42,93 proc.) dała czteroletnia Złota Struktura, przygotowana przez firmę New World Alternative Investments, która pozwoliła zarobić na rosnącej cenie złota. Tu także mieliśmy do czynienia z polisą, więc nie trzeba było odprowadzać 19-proc. podatku. Powodów do narzekań nie powinni mieć też inwestorzy, którzy zdecydowali się na Lokatę Strukturyzowaną EUR/PLN 2011 Stabilizacja (1) w PKO BP (5 proc. w pół roku na kursie euro).

I na tym koniec jeśli chodzi o dobre wieści z rynku struktur. Z 67 zakończonych w styczniu i lutym br. produktów zysk dały tylko 22 (33 proc. wszystkich), a zwrotem zainwestowanego kapitału zakończyło się 41 inwestycji (61 proc.). Cztery pozostałe przyniosły klientom straty, najwięcej, bo 10 proc. w rok kosztowało to posiadaczy Efektywnej Strategii B (1) z oferty Butiku Inwestycyjnego.

Średnia stopa zwrotu z publicznie dostępnych struktur, które zapadły w okresie od 1 stycznia do 29 lutego 2012 roku, wyniosła 1,13 proc. To kontynuacja trendu spadkowego, zapoczątkowanego latem 2011 roku.

(Dane na temat tych z private bankingu eksperci finansowi zbierają raz na pół roku, zawarte w tym materiale stopy zwrotu pochodzą z bazy portalu Structus.pl.)

Polecamy serwis: Budżet Domowy

Pierwsza połowa ubiegłego roku była najlepszym okresem w historii. Średnia stopa zwrotu wyniosła 4,88 proc. rocznie. Ale letnie zawirowania na rynkach znacznie pogorszyły warunki i przeciętny wynik w drugim półroczu spadł do 1,66 proc. W latach 2009-2010 średnia wynosiła od dwóch do czterech procent. Teraz, mimo uspokojenia nastrojów, jest jeszcze gorzej i niewiele wskazuje na to, by najbliższe miesiące miały być lepsze dla lokat strukturyzowanych.

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...