Trwałe polepszenie nastrojów na rynkach?

We wtorek złoty zbliżył się do bariery 4,0 złotych za euro.
W ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin dało się zaobserwować dużą zmienność rynku. W poniedziałek inwestorom brakowało optymizmu, we wtorek nastąpiło ocieplenie nastrojów. Euro umacniało się wobec głównych walut, co należy wiązać z nadziejami, jakie uczestnicy rynku żywią wobec czwartkowego szczytu strefy euro.

Odbicie eurodolara w kierunku 1,42 oraz eurofranka do prawie 1,17 wsparte zostały przez komentarz członka Rady EBC, Ewalda Nowotnego, który stwierdził, że Europejski Bank Centralny może przyjmować pod zastaw obligacje greckiego rządu nawet w przypadku selektywnej niewypłacalności kraju, o ile będzie ona miała krótkotrwały charakter. Choć wypowiedź Nowotnego stoi w sprzeczności ze stanowiskiem, przedstawianym przez Tricheta, to jednak daje małą szansę na przedłużenie żywota greckich banków w przypadku kolejnej obniżki ratingu Grecji (banki komercyjne wykorzystują posiadane obligacje rządu Grecji pod zastaw pożyczek z EBC).

Przeczytaj również: Jak duża jest skala kryzysu dłużnego krajów PIGS?

Wczoraj nadzieję na ustalenie na czwartkowym szczycie konkretów w sprawie nowego pakietu ratunkowego dla Aten wyrażali też ministrowie finansów Grecji oraz Irlandii i dzień mógłby się zakończyć w pozytywnej atmosferze, gdyby nie popołudniowa wypowiedź kanclerz Merkel. Osłabiła ona rynkowe oczekiwania stwierdzeniem, że rozwiązanie greckich problemów w jednym kroku jest nierealistyczne. Wcale to jednak nie oznacza, że jutrzejsze spotkanie liderów Eurolandu nie przyniesie żadnych ustaleń. Nikt nie oczekuje, że problemy Aten znikną w jakiś magiczny sposób. Ważne, by przyszłość kraju i pomocy dla niego przestała być niewiadomą, a strefa euro pokazała chociażby szkic planu i określiła, w jaki sposób ma zamiar opanować kryzys zadłużenia.

Polecamy serwis: Lokaty

Dziś jeszcze nie można powiedzieć, czy koniec tygodnia przyniesie nam zdecydowaną poprawę nastrojów, jednak szanse są duże. Mimo że ostatnie godziny przynoszą umocnienie unijnej waluty, nadal należy to traktować jako wahania w trendzie bocznym, a nie ostateczny powrót do wzrostów. Środa powinna być kolejnym dniem wyczekiwania rezultatów jutrzejszego szczytu i prawdopodobnie przyniesie względną stabilizację notowań. Podobnie sytuacja ma się w przypadku złotego – we wtorek zbliżył się on do bariery 4,0 złotych za euro, ale do przełamania tego kluczowego wsparcia potrzebny będzie silniejszy impuls.

Konrad Białas
Dom Maklerski AFS

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...