Zwiększona awersja do ryzyka

Ewentualna interwencja Ministerstwa Finansów na rynku walutowym powstrzymuje nadmierną deprecjację złotego.
Inwestorzy z pewnością będą z zainteresowaniem śledzić przebieg dzisiejszego spotkania ministrów finansów strefy euro. Podczas posiedzenia możemy poznać detale, dotyczące pakietów pomocowych dla Portugalii i Grecji.

Jednak aresztowanie szefa MFW powoduje, iż po dzisiejszym spotkaniu ministrów finansów raczej trudno oczekiwać ogłoszenia nowej zapomogi dla drugiego z tych krajów. Brak konkretnych ustaleń zapewne rozczarowałby inwestorów, co niewątpliwie zwiększyłoby niechęć do ryzyka. Tym samym widzimy potencjał do osłabienia wspólnej waluty podczas dzisiejszej sesji. Handel powinien przebiegać w okolicach 1,40 na EUR/USD. Trwałe przebicie tego poziomu nie wydaje się obecnie prawdopodobne.

Dowiedz się także: Jak mierzyć sukces działań relacji inwestorskich?

Z ważnych publikacji poznamy dziś kwietniową inflację w strefie euro. Rynki oczekują, iż pozostanie ona na dotychczasowym poziomie, czyli 2,8 procent r/r. Oczekiwany jest natomiast lekki wzrost inflacji bazowej – z 1,3 do 1,4 procent r/r. Awersję do ryzyka będą zwiększać informacje o osiągnięciu limitu zadłużenia w USA. Po południu przemówienie wygłosi szef Fed, B.Bernanke, a ponadto poznamy indeks nastrojów w sektorze przemysłowym w okręgu Nowego Jorku oraz indeks rynku nieruchomości NAHB.

Polecamy serwis: Inwecje

Istotnym wydarzeniem na krajowym rynku będzie dziś publikacja marcowych danych o bilansie płatniczym. Oczekiwany jest deficyt na poziomie 1177 mln euro. Bardziej optymistyczna prognoza zakłada, iż deficyt na rachunku obrotów bieżących był mniejszy i wyniósł 850 mln euro. Pogorszenie salda na rachunku obrotów bieżących obserwowane jest już od jakiegoś czasu, stąd dzisiejszy odczyt nie powinien znacząco oddziaływana na notowania. Ważniejszym czynnikiem wydaje się być sentyment na rynkach. Globalny wzrost niechęci do ryzyka, widoczny w spadkach na giełdach, zapewne negatywnie wpłynie na złotego. Możliwe jest dziś osłabienie polskiej waluty. Prawdopodobnie złoty będzie poruszał się w przedziale 3,93- 3,96 za euro. Nadmierne osłabienie polskiej waluty wciąż hamują obawy inwestorów, związane z możliwymi interwencjami Ministerstwa Finansów. W kolejnych dniach poznamy kilka ważnych danych z gospodarki, które powinny dać wyraźniejszy impuls dla złotego na najbliższe sesje.

Krzysztof Wołowicz
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

Moja firma
Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

pokaż więcej
Proszę czekać...