Decyzja Fed spowodowała osłabienie dolara

Eurodolar zbliża się do psychologicznego oporu na poziomie 1,5000.
W środę inwestorzy czekali spokojnie na postanowienia FOMC, dotyczące wysokości stóp procentowych. Koszt amerykańskiego pieniądza został pozostawiony na niezmienionym poziomie, a konferencja prasowa, podczas której przedstawiono stanowisko prezesa Fed B. Bernanke, stanowiła wyraźny sygnał do osłabienia dolara względem euro.

B. Bernanke zapowiedział przeprowadzenie programu skupu aktywów zgodnie z planem, do czerwca bieżącego roku. W obliczu przewidywanego, słabszego tempa wzrostu amerykańskiej gospodarki w pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku, nie zasygnalizowano konieczności zacieśniania polityki pieniężnej. Wprawdzie nie padły żadne informacje, dotyczące ewentualnej, kolejnej odsłony programu stymulacyjnego, jednak potwierdzenie dotychczasowego kierunku polityki Fed stanowiło wystarczający impuls dla rynku do dalszej deprecjacji amerykańskiej waluty. Notowania EUR/USD wzrosły w czasie dzisiejszej sesji azjatyckiej do poziomu 1,4881. Niewiele już dzieli kurs głównej pary walutowej od istotnego, psychologicznego poziomu 1,5000 i prawdopodobnie w kolejnych dniach eurodolar podejmie pierwsze próby pokonania tego oporu.

Dowiedz się także: Które wskaźniki miały największy wpływ na rynek walutowy w pierwszej połowie kwietnia?

Dziś poznamy istotne dane z amerykańskiej gospodarki. Na godzinę 14.30 zaplanowany jest odczyt dynamiki PKB za I kw. bieżącego roku. Oczekuje się wyniku na poziomie 2 proc. w ujęciu zannualizowanym. O tej samej godzinie zostaną opublikowane również dane na temat liczby wniosków o zasiłek na bezrobotnych. Rynkowy konsensus zakłada wynik na poziomie 392 tys.

Polecamy serwis: Karty kredytowe

EUR/PLN rozpoczął dzisiejszą sesję na poziomie 3,9270, a USD/PLN od 2,6470. Notowania obu par walutowych na otwarciu znajdowały się pod wpływem wczorajszej decyzji Fed i komentarza B. Bernanke po decyzji. Dalsze utrzymywanie niskich stóp procentowych w USA będzie wspierać polską walutę. Dzisiejsza sesja na rynku krajowym, wobec braku jakichkolwiek znaczących publikacji makroekonomicznych w Polsce, powinna przebiegać pod dyktando ruchów na rynkach bazowych. Aczkolwiek wczorajsza wypowiedź wiceministra finansów, iż resort będzie wymieniał na rynku środki unijne w bieżącym kwartale, wpisuje się w trend umocnienia złotego i póki co okazuje się skuteczną metodą. Pytanie, jak długo rynek będzie reagował na tego typu interwencje werbalne? Technicznie EUR/PLN powinien dziś kontynuować umocnienie. Przebity został bowiem poziom 3,9340, który wcześniej był mocnym wsparciem – obecnie stał się on oporem, który powinien wyznaczać dalszy kierunek na linii EUR/PLN. W perspektywie kilku najbliższych dni cena 3,9390 za euro stanowi kluczowy opór.

Krzysztof Wołowicz
Michał Fronc
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...