Początek tygodnia na rynkach bez rewolucji

Istotne dla Polski dane makroekonomiczne zostaną opublikowane dopiero w środę.
W piątek w dalszym ciągu wspólna waluta umacniała się. Notowania eurodolara pod koniec tygodnia osiągnęły wartość 1,4487. Dzisiaj, podczas sesji azjatyckiej, kurs EUR/USD uplasował się w przedziale 1,4440-1,4480.

Z publikacji makroekonomicznych poznaliśmy dziś dane na temat zamówień fabrycznych z Japonii, które wzrosły w lutym o 7,6 proc. r/r oraz spadły o 2,3 proc. m/m. Były to rezultaty gorsze od rynkowych oczekiwań. Z kolei w niedzielę miała miejsce publikacja danych na temat chińskich obrotów handlowych. W pierwszym kwartale 2011, po raz pierwszy od 2004 roku, Chiny odnotowały deficyt handlowy. Nadwyżka importu nad eksportem wyniosła 1,02 mld USD.

Czynnikiem, który może stanowić wsparcie dla notowań dolara, jest wypracowanie porozumienia przez amerykańskie władze w kwestii budżetu. Zatwierdzone zostały niezbędne propozycje, mające na celu ograniczenie wydatków publicznych.

Dowiedz się także: Dlaczego w zeszłym tygodniu nastąpił spadek kursu EUR/PLN?

Dziś Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikuje raport , w którym przedstawi swoje prognozy dla światowej gospodarki. Publikacja ta może wpłynąć na sytuację na rynku walutowym. Na poniedziałek nie zaplanowano już żadnych innych publikacji makroekonomicznych, zarówno z zagranicy, jak i z Polski. Z tego też względu można spodziewać się mniejszej zmienności na rynku.

Polecamy serwis: Inwestycje

Początek nowego tygodnia, podobnie jak końcówka ubiegłego, cierpi na niedobór znaczących wydarzeń, które miałyby jakiekolwiek przełożenie na rynek walutowy. Pierwsze, istotne dane w Polsce opublikowane zostaną dopiero w środę. Dziś, tradycyjnie w poniedziałek, Ministerstwo Finansów przeprowadzi aukcję bonów skarbowych. Jednak w związku z faktem, iż potrzeby pożyczkowe budżetu państwa są obecnie realizowane bezproblemowo, nie spodziewamy się, aby miała ona jakikolwiek wpływ na rynek walutowy. W dniu dzisiejszym złoty otworzył się na poziomie 3,9565 za euro. Na drugą część sesji wpływ może mieć publikacja kwartalnych wyników koncernu Alcoa w USA. Po znaczącym umocnieniu polskiej waluty w końcówce ubiegłego tygodnia, dziś możliwa jest lekka korekta. Polska waluta powinna poruszać się w przedziale 3,95-3,97 za euro.

Krzysztof Wołowicz
Michał Fronc
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...