Rynek jest przygotowany na podwyżkę stóp o 25 pb

Alchemia-Inwestowania
doradztwo
rozwiń więcej
We wtorek złoty może wykorzystać potencjał do umocnienia się względem euro.
W poniedziałek pierwszy raz od sześciu dni dolar zdołał symbolicznie umocnić się względem euro. Na otwarciu znajdował się na poziomie 1,4225 i zwiększył swoją wartość względem euro zaledwie o 8 pipsów. W pierwszy dzień tygodnia notowania przebiegały spokojnie, ponieważ zabrakło publikacji makroekonomicznych, które inwestorzy uznaliby za istotne.

Nieco większą skalę przeceny na eurodolarze można zaobserwować dzisiaj – od początku dnia dolar umacnia się wobec euro o 24 pipsy. Ok. godz. 9.45 kurs EUR/USD wynosił 1,4193. Po zdyskontowaniu możliwej podwyżki stóp procentowych w strefie euro (decyzja EBC w tej sprawie zapadnie w czwartek), rynki coraz uważniej zaczynają przyglądać się problemom Eurolandu. A tych nie brakuje.

Rentowność greckich obligacji już dawno przekroczyła 10% (obecnie wynosi 12,7%), irlandzkie od dwóch dni są na poziomie niewiele niższym od 10% (dokładnie 9,81%), a Portugalia jest na najlepszej drodze, aby znaleźć się na ich miejscu – rentowność długu tego kraju w ciągu niecałego miesiąca wzrosła o 122 pb, kształtując się na poziomie 8,63%. Narastają także problemy polityczne – we Francji notowania ultraprawicowej Marine Le Pen są lepsze niż prezydenta Sarkozy’ego. Partie zdobyły odpowiednio 23% i 21% poparcia w sondażach. Belgia nie posiada rządu już 297 dni. Rzutuje to na problemy decyzyjne całej strefy euro, która w marcu nie potrafiła ustalić sposobów dokapitalizowania Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej.

Dowiedz się także: Jakie wydarzenia były najważniejsze dla rynku walutowego w pierwszym tygodniu marca?

Istnieje wiele powodów do obaw o los europejskiej waluty – najwyraźniej podzielają je inwestorzy. Kurs EUR/USD kontynuuje spadki. O godz. 10.00 znajdował się w okolicach 1,4184. Najbliższy, silny punkt wsparcia stanowi 1,4106, wyznaczony przez prowadzoną od 10 stycznia linię trendu. Możliwy jest jej test, ale pod koniec dnia kurs nie powinien znajdować się poniżej wspomnianego 1,4106.

Spada również kurs euro względem złotego. Na wykresie tygodniowym prowadzona od listopada 2009 linia trendu spadkowego zadziałała jako silny opór w trzecim i czwartym tygodniu marca br. Scenariusz dalszych spadków notowań tej pary uwiarygodniła również utworzona na tym interwale formacja harami.

Polecamy serwis: Inwestycje

Dziś złoty ma szansę na dalsze umocnienie. W układzie czterogodzinnym widać rysującą się formację głowy i ramion, która może dać sygnał do aprecjacji polskiej waluty, jeżeli przebita zostanie linia szyi. W przypadku potwierdzenia się formacji minimalny zasięg ruchu obejmuje 325 pipsów, a więc spadek kursu sięgnąłby poziomu 3,9821.

Od strony fundamentalnej złoty ma szansę być wspartym przez komunikat po posiedzeniu RPP, który Rada poda do wiadomości o godz. 16.00. Na kurs nie wpłynie raczej sama decyzja odnośnie kosztu pieniądza – rynek spodziewa się podwyżki stóp o 25 pb, a prawdopodobieństwo większego ruchu jest niewielkie. Ponadto poznamy odczyty PMI dla sektora usługowego w USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech i całej strefie euro.

Bartosz Boniecki
Główny Ekonomista Alchemii Inwestowania

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...