Nonfarm payrolls powyżej 190 tys.?

Alchemia-Inwestowania
doradztwo
rozwiń więcej
Wzrosła liczba tzw. unemployment claims w USA do 388 tys. wobec oczekiwanych 380.
Wczoraj zachowanie kursów walut było zdeterminowane przez trzy publikacje. O godz. 11.00 Eurostat podał do wiadomości dane na temat nieoczekiwanego wzrostu inflacji w strefie euro, która w marcu osiągnęła 2,6%, zwiększając się od początku lutego o 0,2%.

Był to wynik zdecydowanie powyżej oczekiwań i w efekcie kurs głównej pary znalazł się na poziomie 1,4232 – w okolicach tegorocznych maksimów. W dalszej części dnia szala przechyliła się na korzyść dolara.

Około godziny 14.00 okazało się, że Portugalii nie udało się zredukować ubiegłorocznego deficytu do zapowiadanych przez rząd 7%, a dziura w budżecie osiągnęła 8,6%. Spowodowało to osłabienie się euro wobec dolara o niemal 50 pipsów w ciągu godziny.

Dodatkowo, na rynek napłynęły rozczarowujące dane o wzroście liczby podań o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach. Tzw. unemployment claims wyniósł 388 tys. wobec oczekiwanych 380. Ponadto, zrewidowano w górę poprzedni odczyt z 382 do 394 tys. Lepsza niż się spodziewano okazała się za to publikacja o ilości zamówień na dobra trwałego użytku. Spadek o 0,6% wobec oczekiwanej zniżki o -0,9% (z wyłączeniem środków transportowych -0,3% wobec -0,6%) to dobry wynik.

Dowiedz się także: Jakie zmiany zaszły na zagranicznym rynku walutowym w lutym?

Dziś w nocy poznaliśmy indeksy PMI dla Chin. Oficjalna miara rządowa, według CFLP, wzrosła do 53,4 z 52,2. Oczekiwano wyraźniejszej poprawy – do poziomu 54. Również poniżej oczekiwań wzrosła miara chińskiego PMI według HSBC. Odczyt na poziomie 51,8 (wobec 51,7 miesiąc wcześniej) rozczarował – konsensus był na poziomie 52,5. Na drugim biegunie uplasował się polski przemysł, który w marcu miał się nad wyraz dobrze. Znalazło to odzwierciedlenie w znacznym wzroście PMI do 54,8 z 53,8 (spodziewano się spadku do 53,4).

Polecamy serwis: Lokaty

Dzisiejszy dzień powinien przebiegać pod znakiem raportu nonfarm payrolls. Liczbę nowych miejsc pracy w gospodarce amerykańskiej poznamy o 14.30. Prognozowany jest niewielki spadek do 190 tys. ze 192 tys. przed miesiącem. Sytuacja techniczna nie daje jasnych wskazań co do wpływu payrollsów na rynek. Na czterogodzinnym wykresie eurodolara widać tworzącą się formację inside bar. Jeżeli obroniony zostanie poziom 1,4140, prawdopodobne będzie wybicie górą powyżej oporu na 1,4232 i atak na nowe szczyty. Ponadto, za kontynuacją wzrostów kursu przemawia wybicie z kanału trendu spadkowego.

Kontynuacja wzrostów pary EUR/USD oznaczałaby dobre nastroje i nastąpiłaby prawdopodobnie w następstwie wyniku raportu NFP powyżej spodziewanych 190 tys. Dziś, oprócz odczytu nonfarm payrolls, poznamy też indeks PMI dla przemysłu amerykańskiego. Publikowany o godz. 16 wskaźnik powinien pokazać niewielki spadek do 61 z 61,4 w lutym.

Bartosz Boniecki
Główny Ekonomista Alchemii Inwestowania

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...