Niewielka poprawa na rynku długu krajów PIIGS

Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
rozwiń więcej
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA
Dom Maklerski
rozwiń więcej
Aukcja 2-letnich obligacji OK0113 w Polsce była całkiem udana.
Obawy o przetarg portugalskiego długu były nieco na wyrost. Opublikowane o godz. 11.30 wyniki świadczą o tym, że aukcja była udana. Udało się zbyć wszystkie 2-letnie obligacje za 1 mld EUR. Minimalna rentowność wynosiła niecałe 6 proc. (5,996 proc.).

Martwić może niska relacja zgłoszonego popytu do podaży (1,6) – oczekiwano, że będzie to ponad 2,0. Dlatego też po południu dealerzy zaczęli informować o zwiększonej aktywności Europejskiego Banku Centralnego na rynku długu państw PIIGS, co przyczyniło się do wyraźniejszego odreagowania wspólnej waluty. Kurs EUR/USD raczej na trwałe znalazł się powyżej 1,39 i powrót poniżej 1,3860 wydaje się mało prawdopodobny. Teraz kluczowe będą oczekiwania co do decyzji, jakie mogą zostać podjęte na piątkowym szczycie państw strefy euro. Oczywiście głównym tematem stanie się kwestia przyjęcia tzw. paktu o konkurencyjności, ale rynki finansowe bardziej czekają na zgodę Niemiec w kwestii zwiększenia gwarancji kapitałowych dla funduszu ratunkowego EFSF.

Z innych walut warto było dzisiaj zwrócić uwagę na franka. Wyższa inflacja CPI w Szwajcarii za luty (0,4 proc. m/m i 0,5 proc. r/r) zwiększyła szanse na bardziej jastrzębi komunikat SNB podczas posiedzenia zaplanowanego na czwartek, 17 marca. Wprawdzie bank centralny ma wpisany mandat dbania o inflację, a nie wzrost gospodarczy, ale nie sposób dostrzec, że dzięki działaniom ECB Szwajcarzy mają szansę na osłabienie własnej waluty, która ostatnio irytowała tamtejszych przedsiębiorców swoją siłą.

Dowiedz się także: Jakie wydarzenia były najważniejsze dla rynku walutowego w pierwszym tygodniu marca?

Nieznaczna poprawa na rynku długu krajów PIIGS, a także całkiem dobry przetarg 2-letnich obligacji OK0113 w kraju (oferta- 4,5 mld zł, popyt 10,8 mld zł, średnia rentowność 5,113 proc.) nie pomogły dzisiaj złotemu, który był nieco słabszy. Trochę trudno wytłumaczyć to zachowanie naszej waluty, zwłaszcza że wzrosły szanse na podwyżkę stóp procentowych przez RPP podczas kwietniowego posiedzenia.

Polecamy serwis: Inwestycje

EUR/USD:

Odbicie eurodolara od wsparcia 1,3860 może być trwałe. Obecnie liczącym się poziomem jest 1,39. Rynek próbuje teraz sforsować opór, jaki stanowi wartość 1,3940. Jeżeli to się uda, powinien celować w rejon 1,40. W kolejnych dniach są szanse na ustanowienie nowego szczytu w okolicach 1,41.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...