Eurodolar ma potencjał do przebicia zeszłotygodniowych szczytów

W ślad za eurodolarem złoty odrabia straty z ubiegłego tygodnia.
W poniedziałek eurodolar praktycznie zdołał odrobić straty z ubiegłego tygodnia. Dziś rano szedł w górę, osiągając wartość 1,3758, która została ustanowiona przez szczyty pod koniec stycznia. To właśnie ten poziom powinien stać się istotną barierą w krótkim okresie czasu, blokującą kurs EUR/USD i uniemożliwiającą dalszą zwyżkę.

Na początek nowego dnia handlowego w Europie eurodolar odbił się od wspomnianego oporu, schodząc w okolice 1,3700. Wciąż jednak główna para walutowa zachowuje potencjał do przebicia zeszłotygodniowych szczytów i wzrostu w kierunku kolejnego ważnego oporu, czyli poziomu 1,3945, wyznaczonego przez 76,4 procent zniesienia fali spadkowej z okresu listopad 2010 – styczeń 2011.

Najprawdopodobniej zawirowania polityczne w Egipcie nie przełożą się na bardziej trwałe pogorszenie nastrojów na rynku. Po jedno sesyjnym wzroście awersji do ryzyka rynki szybko przeszły do porządku dziennego nad wydarzeniami w północnej Afryce. Kluczowym wydarzeniem wczorajszej sesji okazała się publikacja danych na temat tempa wzrostu cen w strefie euro. Wskaźnik inflacji konsumentów wzrósł w styczniu do poziomu 2,4 proc. r/r, podczas gdy cel inflacyjny ECB wynosi 2 proc. Rodzi to coraz większe oczekiwania na wcześniejsze niż oczekiwano kroki w zakresie zacieśniania polityki pieniężnej. O dyskontowaniu przez rynek takiego scenariusza świadczy wzrost krótkoterminowych stóp procentowych na europejskim rynku pieniężnym. Trzymiesięczna stawka EURIBOR wzrosła od połowy stycznia o blisko 8 procent, do poziomu 1,074 proc., czyli wartości najwyższej od lipca 2009 roku. Z tego względu inwestorzy będą bacznie obserwować posunięcia ECB, związane z zaplanowaną na czwartek decyzją w sprawie stóp procentowych, a w szczególności komentarz ze strony prezesa ECB.

Dowiedz się także: Dlaczego polski rynek reaguje na wiadomości z Egiptu?

Dziś rano opublikowane zostały wskaźniki PMI dla przemysłu gospodarek strefy euro. W styczniu PMI dla przemysłu w Szwajcarki wyniósł 60,5 pkt., oczekiwano zaś 59,4 pkt. W Niemczech również wyniósł on 60,5 pkt., natomiast oczekiwano 60,2 pkt. Z kolei dla całego Eurolandu PMI dla przemysłu uplasował się na poziomie 57,3 pkt., podczas kiedy oczekiwano 56,9 pkt. Wyniki lepsze od prognoz nie przełożyły się w istotny sposób na notowania głównej pary walutowej.

Polecamy serwis: Lokaty

Z kolei na krajowym rynku złoty kontynuuje odrabianie strat z ubiegłego tygodnia. Obecna sytuacja pary EUR/PLN sugeruje, że osłabienie krajowej waluty, jakie miało miejsce w drugiej połowie stycznia, najprawdopodobniej dobiegło końca. Dziś w godzinach porannych złoty umocnił się względem euro o 0,7 proc., dochodząc do poziomu 3,9100. W najbliższym czasie istotnym wsparciem, które może ograniczać umocnienie złotego względem euro, jest poziom 3,9000. Przełamanie tej bariery otworzyłoby drogę do dalszej aprecjacji krajowej waluty.

O godzinie 9.00 miał miejsce odczyt indeksu PMI dla polskiego przemysłu, który wyniósł w styczniu 55,6 pkt. Oczekiwano 56,2 pkt. Rezultat gorszy od prognoz nie miał przełożenia na istotną reakcję rynku. W tym tygodniu nie poznamy już żadnych, istotnych publikacji makroekonomicznych z kraju, z tego też względu złoty powinien przede wszystkim pozostawać pod wpływem sytuacji na rynkach zagranicznych. Poprawa nastrojów na światowych rynkach, w tym wzrostowy początek notowań na europejskich giełdach, prawdopodobnie będzie stanowić wsparcie dla krajowej waluty.

Michał Fronc, Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...