Otwarcie tygodnia bez nerwów

Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
rozwiń więcej
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA
Dom Maklerski
rozwiń więcej
Rynek szykuje się na zaplanowane na środę posiedzenie amerykańskiego FED.
Giełdy rozpoczęły nowy tydzień, znajdując się w dość stabilnej sytuacji, co zawdzięczają utrzymywaniu się dobrych nastrojów z poprzednich dni. W nocy eurodolar zdołał złamać opór na poziomie 1,36 i ustanowił nowe maksimum na wysokości 1,3642. Później górę wzięła jednak podaż, spychając parę walutową poniżej poziomu 1,36.

Niewykluczone, że jednym z powodów takiego zachowania były informacje, jakie napłynęły z Irlandii. Po tym jak Zieloni opuścili koalicję rządową, premier Brian Cowen jest zmuszony podjąć decyzję w sprawie przyspieszonych wyborów parlamentarnych, gdyż nie posiada wystarczającego mandatu do dalszego sprawowania władzy. Pierwotnie spekulowano, iż szef rządu zdecyduje się na datę 11 marca, ale teraz wybory odbędą się najprawdopodobniej w drugiej połowie lutego. Polityczne przepychanki nie zaskoczyły rynku finansowego, gdyż o tym, że koalicja jest krucha i do nowego rozdania dojdzie w lutym lub marcu, było wiadomo już na początku grudnia, kiedy to obecnemu premierowi z trudem udało się zebrać większość, która zgodziła się na przyjęcie wsparcia finansowego od Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Tym samym negatywnej reakcji na irlandzkim rynku długu nie ma – spread pomiędzy 10-letnimi irlandzkimi obligacjami a ich niemieckimi odpowiednikami wynosił w poniedziałek rano 580 pkt. To nie jest mało, ale w listopadzie ur. wartości te sięgały 680-690 pkt. Wydaje się, że pewne perturbacje mogłyby pojawić się dopiero wtedy, kiedy w kampanii wyborczej padłyby mocne słowa, sugerujące radykalne zmiany w programie oszczędnościowym, który był podstawą do udzielenia międzynarodowej pomocy.

Dzisiaj inwestorzy będą śledzić wydarzenia z Irlandii, ale istotniejsze mogą okazać się dane ze strefy euro. Rynek będzie przygotowywać się do zaplanowanego na środę posiedzenia amerykańskiego FED, które może w krótkim okresie utrwalić słabość dolara. Brakuje jednak zmian w parametrach polityki monetarnej, w tym sugestii odnośnie takich posunięć przy QE2. W kraju taki rozwój wypadków może pomóc złotemu, który dzisiaj rano utrzymywał poziomy z piątku. Warto też wspomnieć o publikacji dzisiejszego raportu MFW. Jego zawartość zostanie ujawniona o godz. 16:30 i może zachęcić do zwiększenia inwestycji na emerging markets. Informacje z Węgier odnośnie oczekiwanej podwyżki stóp przez NBH nie będą mieć większego wpływu.

Dowiedz się także: Dlaczego nastąpiło umocnienie eurodolara?

EUR/PLN:

Silny opór to 3,88 i dzisiaj nie powinniśmy go przebić. Istnieją szanse na złamanie wsparcia na 3,86. Dzisiaj może ono nie być zbyt trwałe, jednak pozostanie sugestią, iż w kolejnych dniach rynek zamierza kierować się w stronę 3,83-3,84.

USD/PLN:

W piątek dolar spadł poniżej wsparcia na poziomie 2,85, co sugeruje, iż kolejne dni przyniosą ruch w stronę 2,80. Dzisiaj jednak możliwa jest konsolidacja w przedziale 2,83-2,86, czyli nieznaczne naruszenie rejonu 2,85. Nastąpi ona pod warunkiem, że rozpoczęta w nocy korekta na EUR/USD będzie kontynuowana w najbliższych godzinach.

Polecamy serwis: Lokaty

EUR/USD:

Obecna korekta z okolic 1,3642, rozpoczęta w nocy po ustanowieniu nowego szczytu, nie zagraża utrzymaniu trendu wzrostowego. Ten jest dość silny, co pokazują dzienne wskaźniki, zwłaszcza MACD. Pierwszym ostrzeżeniem byłby dopiero spadek poniżej wartości 1,3538, czyli szczytu z 19 stycznia, a drugim – zejście poniżej poziomu 1,3465, szczytu z 18 stycznia. Na to raczej się nie zanosi. W kontekście środowego komunikatu FED na przestrzeni tygodnia możliwy jest ruch w okolice 1,37-1,38.

GBP/USD:

Silne wsparcie to poziom 1,5850-1,59, a opór znajduje się w rejonie 1,6000-1,6050. Czwartkowe zejście poniżej 1,59 może być sygnałem pewnego wyhamowania trendu wzrostowego. Jednak brakuje jeszcze mocnych sygnałów, sugerujących odwrócenie trendu na spadkowy. Te padłyby dopiero w sytuacji zejścia poniżej wartości 1,5800-1,5830, na co nie zanosi się na razie. Wydaje się, że najbliższe dni mogą przynieść próbę ustanowienia nowego szczytu powyżej 1,6059 z 18 stycznia br. Stanie się tak, jeżeli opublikowane jutro rano wstępne dane o PKB w IV kwartale nie zaskoczą negatywnie rynku.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...