Dolar wyraźnie stracił na wartości

Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
rozwiń więcej
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA
Dom Maklerski
rozwiń więcej
Ewentualna podwyżka stóp procentowych w styczniu została już zdyskontowana.
Pomyślny przebieg aukcji portugalskich obligacji w środę i hiszpańskich obligacji w czwartek położył kres obawom, związanym z ewentualnym „bailoutem” na Półwyspie Iberyjskim. Rynkom zamarzyła się bardziej zdecydowana korekta na euro. Oliwy do ognia dolał J.C.Trichet, zapewniając, że poziom inflacji CPI w ciągu najbliższych miesięcy nie spadnie poniżej 2,0 proc. r/r, a bank centralny powinien trzymać rękę na pulsie rynku.

W efekcie inwestorzy jakby uwierzyli, że Europejski Bank Centralny mógłby za jakiś czas rozważać zacieśnienie polityki monetarnej, zapominając o tym, że ze względu na niestabilną sytuację na peryferiach Eurolandu, jest to w zasadzie niemożliwe. Przeciwko dolarowi zagrały też dane makro, chociaż deficyt handlowy w listopadzie był lepszy, czyli niższy od prognoz, i wyniósł 38,31 mld USD. Jednak uwaga inwestorów zazwyczaj koncentruje się na danych z rynku pracy, a te dość negatywnie zaskoczyły. Cotygodniowe bezrobocie wzrosło do 445 tys. z 410 tys. po korekcie, co wpłynęło też na odwrócenie trendu średniej 4-tygodniowej. Wzrosła ona do 416,5 tys. z 411 tys. po rewizji. Słabszy był też odczyt indeksu Philly FED, który w grudniu został zrewidowany z 24,3 pkt. do 20,8 pkt. Zmiany dotknęły też wcześniejsze miesiące 2010 r.

Dowiedz się także: Jakie trendy panują na rynkach wymiany walut?

Przed nami wystąpienie szefa FED i przetarg 30-letnich obligacji. Tak czy inaczej dzisiejsze osłabienie dolara jest znaczące, ale nie stanowi jeszcze sygnału początku dłuższej, średnioterminowej tendencji. W kraju zaznaczyło się jednak spadkiem USD/PLN poniżej 2,91. Z kolei EUR/PLN poszedł dzisiaj w górę do 3,8750, a CHF/PLN nieznacznie zszedł do 3,0160. To pokazuje, że tak naprawdę złoty nie zyskał dzisiaj, gdyż ewentualna podwyżka stóp procentowych przez RPP w styczniu, została już zdyskontowana. Z kolei dane o grudniowej inflacji, która zgodnie z oczekiwaniami wzrosła o 3,1 proc. r/r, sygnalizują, iż Rada nie będzie spieszyć się z kolejnymi podwyżkami. Pewien niepokój mogły wzbudzić dane o bilansie płatniczym, gdyż w listopadzie deficyt wzrósł do 2,286 mld EUR z -1,217 mld EUR po rewizji w październiku.

Polecamy serwis: Inwestycje

EUR/USD:

Złamanie okolic 1,3163 stało się akceleratorem do silnego ruchu w górę. Wtedy nie było już mowy o powrocie poniżej 1,3070. W efekcie rynek dość szybko uporał się z poziomem 1,32, a pokrywający krótkie pozycje inwestorzy wspierali dalsze zwyżki. Złamany został tym samym poziom 1,33, co pokazuje, że w obecnej fali wzrostowej możemy dotrzeć w okolice 1,34-1,3430, odnotowane w końcu ur. Mocnym wsparciem będą teraz okolice 1,3250-1,3280.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...